Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cabinet in apartamentul cu drept de habitatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cabinet in apartamentul cu drept de habitatie?

Pentru deschiderea unui cabinet individual intr-una din camerele apartamentului in care persoana care se privatizeaza locuieste si tatal ei are drept de habitatie viagera asupra intregului apartament(dar n-a locuit si nu locuieste in acest apartament,deoarece are casa,proprietate personala,) trebuie acordul tatalui?
Este necesar acordul notarial al tatalui sau e suficient un acord semnat de tata,fara legalizare,notar etc?
Daca aveti parte in apartament si sunteti co-proprietar, nu trebuie.Daca numai tatal este proprietar, trebuie acord scris si autentificat.
In actul de v-c al apartamentului scrie ca persoana in cauza intra in stapanirea de drept asupra apartamentului vandut chiar din acea zi,iar in stapanirea de fapt va intra la data decesului procuratorilor de fonduri,pentru care vanzatorul rezerva drept de habitatie viagera asupra intregului apartament.
In acesta situatie este nevoie de acordul tatalui pentru a deschide acea persoana cabinet in apartamentul in care locuieste?