Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnatura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnatura electronica

angajata firmei pe numele careia s- achizitionet semnatura electronica , se pensioneaza.Avand in vedere ca ea nu poate sa lucreze fiind in pensie anticipata , ce se intampla cu semnatura electronica cumparata pe numele ei ?. Poate sa foloseasca in cadrul firmei , altcineva cu acordul scris al pesoanei pe numele careia este emisa semnatura electronica. Ce este de facut ? Trebuie acizitionat o alta semnatura electronica ?
O semnătură digitală reprezintă o informaţie care îl identifică pe expeditorul unui document, ori dacă titularul semnăturii digitale nu mai transmite efectiv documentele semnătura nu este valabilă. Cu privire la un eventual acord de utilizare a semnăturii de către o altă persoană apreciez că nu este corect şi nici legal, gândiţi-vă la faptul că titularul semnăturii electronice şi-ar asuma ceea ce se transmite sub semnătura lui, responsabilitatea revenindu-i în totalitate.
Părerea mea este să achiziţionaţi o altă semnătură electronică pe numele unei persoane care are o mai mare stabilitate în societate, spre exemplu asociat, administrator, director etc.
tb sa achizitionez pe numele contabilei care face declaratiile , altfel suntem in ac situatie ca si cu semnatura actuala , tb sa raspunda administratorul , directorul pt decl facuta de contabila noua ?, care nu stiu cat de stabila o sa fie , macar pe perioda de proba ar trebui o solutie