Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Majorare impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Majorare impozit

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
detin 1/2 dintr-o casa dobandita in 2001, 1/2 dintr-o casa dobandita in 2007, iar in prezent locuiesc in casa parintilor mei (aici nu sunt proprietar). Imi puteti spune pentru care proprietate imi va fi majorat impozitul cu 65%?
Va multumesc
Conteaza foarte mult unde aveti domiciliul? Daca au fost dobandite prin succesiune?

Deci, daca aveti mutatia la parinti, atunci proprietatea din 2001 se considera domiciliul si este scutita, iar proprietatea din 2007 se va majora.

Repet, conteaza sa raspundeti la cele doua intrebari pt un raspuns sigur.
Proprietatile nu au fost dobandite prin succesiune, iar domiciliul il am la parinti.
Multumesc,
In cazul acesta este valabil ce am scris mai sus, se va majora pe cota de 50%, cu 65%, ca fiind prima proprietate in afara celei de domiciliu.