Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua

Sunt laura si sufar de o boala de hipoacuzie servera profunda bilaterala peste 120% am fost la casa de pensi sa vada daca pot esi mau trimis antrun grad acolo meau spus k nu pot esio cu boala asta si trebuie sa pun proteza audiotiva eu nu aud de loc si sunt surda nici protezele nu ma ajuta va rog din inima din suflet spunetim ce trebuie sa fac unde sa merg e greu sa nu auzi eu sunt surda nu pot pune proteze finca nu aud cu ele ce sa fac unde sa merg va rog din inima am o fetita de 7 ani va rog ajutatima adresa mea este cristinalore va rog mult salvatima cu un sfat ce sa fac nu am nicun venit unde sa merg va rog :sorry:
Ati fost la un medic specialist ?
1. - Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.
- Pensionarea pentru invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.