Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este legal sa primeasca pe langa pensie si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este legal sa primeasca pe langa pensie si indemnizatia de consilier?

Va multumesc frumos! Inca o intrebare as mai avea... Tatal meu a suferit o interventie chirurgicala-hernie de disc, in urma cu cativa ani. Acum este pensionat pe caz de boala, gradul II, revizuibil la un an. In acelasi timp este si consilier comunal. Este legal sa primeasca pe langa pensie si indemnizatia de consilier?
Este legal intrucat calitatea de pensionar de invaliditate nu creeaza incompatibilitate pentru alegerea ca si consilier local.
Functia de consilier local este dobandita ca efect al alegerilor si nu este salarizata.
yna87 a scris:

Va multumesc frumos! Inca o intrebare as mai avea... Tatal meu a suferit o interventie chirurgicala-hernie de disc, in urma cu cativa ani. Acum este pensionat pe caz de boala, gradul II, revizuibil la un an. In acelasi timp este si consilier comunal. Este legal sa primeasca pe langa pensie si indemnizatia de consilier?

Potrivit art. 54 din Legea 19/2000, invaliditatea de gradul II este caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca.

Tatal dvs. trebuie sa solicite suspendarea platii pensiei.
Poate cumula indemnizatia de consilier cu pensia de invaliditate de gradul II. In acest sens, instanta suprema a stabilit ca dispozitiile art. 5 alin. 1 pct. II, art. 94 alin. 1 lit. d) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, raportate la dispozitiile art. 36 din Legea nr. 393/2004 privind statutul alesilor locali, se interpreteaza in sensul ca persoanele alese in functii de consilieri locali pot cumula pensia de invaliditate de gardul II cu indemnizatia corespunzatoare functiei elective (In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 837 din 12 decembrie 2008 a fost publicata Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr. 16 din 18 februarie 2008.)

Nu poate cumula indemnizatia de consilier cu pensia de invaliditate gradul II.

Potrivit art. 329, alin. 3 Cod procedura civila, deciziile pronuntate de catre Inalta Curte de Casatie si Justitie in urma promovarii de catre Procurorul General a recursurilor in interesul legii, sunt obligatorii pentru instante.
Gabriela Pintea a scris:

Nu poate cumula indemnizatia de consilier cu pensia de invaliditate gradul II.

Potrivit art. 329, alin. 3 Cod procedura civila, deciziile pronuntate de catre Inalta Curte de Casatie si Justitie in urma promovarii de catre Procurorul General a recursurilor in interesul legii, sunt obligatorii pentru instante.

Si ce se va intampla in cazul unui proces cu Casa Teritoriala de Pensii? Instanta de judecata va tine cont sau nu de Decizia ICCJ ?