Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sesizare functionari Finante publice locale / personal ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sesizare functionari Finante publice locale / personal auxiliar judecatorie

Buna ziua,

Situatia pe lung: in blocul in care locuiesc exista mari probleme cu administratia. Prin diferite mijloace (incompetenta Presedintelui de asociatie si a comitetului executiv, sau complicitatea unora din comitet si a fostilor Presedinti) administratorul a devenit posesorul tuturor actelor, de la statutul Asociatiei, a actului constitutiv si a stampilei Presedintelui (!!!) pana la absolut toate documentele pe care ar fi indrituit sa le aiba (facturi etc) dar pe care refuza sa le predea pentru verificari. Somat sa le predea, tot ce s-a putut scoate a fost stampila Presedintelui (era si ilegal sa o aiba). Dar inca detine tot restul actelor, inclusiv unic drept de semnatura in banca (prin imputernicire).

Pentru a-i indeparta imputernicirea, de la banca ni se cer printre altele statutul si actul constitutiv (+rezolutia de indepartare a administratorului) - acte pe care noul Presedinte nu le detine.

Acum... ne-am trezit unii din locatari (noul Presedinte, comitet, altii) sa incercam sa obtinem copii ale actelor (ex. statut si lista de membri, pentru verificarea legalitatii hotararilor Asociatiei - cvorum, voturi valabile etc) si am ajuns la usa Finantelor Locale care au aceste acte.

1. Functionarul de acolo refuza eliberarea oricarei copii dupa statutul Asociatiei si acte anexe pe motiv ca Presedinta noastra nu figureaza ca membru al Asociatiei - nici nu are cum, deoarece acea lista cuprinde membrii initiali din hotararea judecatoreasca de infiintare a Asociatiei, din care o parte semnificativa sunt ori decedati ori au vandut apartamentele. Insista ca doar Presedinta poate cere aceste acte, in opinia mea gresit (nici macar membri ai Asociatiei, nici vorba de proprietari care ar dori sa verifice numarul de membri in lipsa actelor de la Presedinte)

2. Sustine ca pentru orice membru care adera la Asociatie ulterior, trebuie depuse o caruta de acte (cerere, act aditional + multe altele neregasite in lege, fotocopii si procese verbale) la dansii, care le vor trimite la Judecatorie pentru a fi inregistrate si stampilate. Numai atunci un nou membru ar fi in legalitate.

ART. 7
Înscrierea ulterioara în asociaţia de proprietari a proprietarilor care nu au fost prezenţi la adunarea generală de constituire se face la cererea scrisă a acestora, fără alte formalităţi.

Conform art 7 din 230/2007, cred ca greseste.

Dar de ce greseste?

3. Asa i s-a zis de catre un domn din biroul xxx de la judecatoria yyy. Conform site-ului respectiv, biroul xxx este compus din personal auxiliar cu functia de a accepta diverse acte pentru inaintare catre judecatori (adica pe romaneste niste contopisti/arhivari de la subsol). Personaj principal din numitul birou Dl. Z.

INTREBARE: pot (si cum, la cine) depune o plangere/sesizare direct la judecatoria respectiva, cerand un raspuns referitor la faptul ca dl. Z interpreteaza articolul 7 legea 230/2007 "fără alte formalităţi" ca obligatia Presedintelui de a depune orice noua adeziune catre fiscul local pentru a fi inaintate catre judecatoria de sector. Toate afirmatiile au fost verbale din pacate, dar am depus o cerere de eliberare a actelor la Fisc cerand baza legala a refuzului. Si cum pot cere o rezolutie din partea Judecatoriei ca "fără alte formalităţi" inseamna chiar asta?

Va multumesc!

Rookie, utilizator
Daca aveti timp si vreti sa-i invatati pe nestiutori sa interpreteze legislatia, incercati, reclamati, sesizati...

Pentru a obtine actele asociatiei aveti mai multe cai:
- Sesizati politia si cereti ajutorul acestei institutii care sa-l determine pe administrator sa predea toate actele asociatiei
- Faceti o adresa semnata si stampilata de presedinte prin care delegati o persoana (din comitet, nou administrator, cenzor, proprietar, neproprietar...) sa mearga la Judecatorie cu o cerere din partea aceluiasi presedinte. Prin aceasta cerere solicitati eliberarea, in copie, a actelor de constituirea a asociatiei, acte existente in dosarul de la arhiva Judecatoriei. Ajutati-va si de datele pe care le gasiti prin asociatie ca sa stiti macar cu aproximatie data infiintarii asociatiei.

Pe viitor stabiliti ca documentele asociatiei sa nu mai iasa din sediul asociatiei indiferent cine este presedinte, cenzor, administrator...
Faceti o sesizare scrisa la comandantul sectiei de Politie din cartier.
Faceti o sesizare scrisa la Primarul localitatii. Probabil ca va dura ceva timp, insa in mod sigur o sa aveti rezultatele scontate. Administratorul isi poate pierde ”licenta” si nu cred ca asta doreste.
Noul comitet executiv sa-i desfaca contractul de munca disciplinar. Apelati la un avocat specializat in astfel de lucruri. Lecturati si Codul muncii cu privire la aceste aspecte. banuiesc ca administratorul este angajat cu C.I.M. Daca este PFA, lucrurile sunt mult mai simple. ”Rupeti” contractul de prestari de servicii si gata.
Multumesc pentru raspunsuri

adriantot a scris:

- Faceti o adresa semnata si stampilata de presedinte prin care delegati o persoana (din comitet, nou administrator, cenzor, proprietar, neproprietar...) sa mearga la Judecatorie cu o cerere din partea aceluiasi presedinte. Prin aceasta cerere solicitati eliberarea, in copie, a actelor de constituirea a asociatiei, acte existente in dosarul de la arhiva Judecatoriei.

Da, aceasta ar fi o cale la care m-am gandit si eu, insa mi-e teama ca acea hartie va ajunge la Dl.Z de la subsol care va genera un raspuns gen: copiile dupa aceste acte trebuie solicitate de la Finantele Locale de care apartineti.

Adam Grecu a scris:

Faceti o sesizare scrisa la Primarul localitatii. Probabil ca va dura ceva timp, insa in mod sigur o sa aveti rezultatele scontate. Administratorul isi poate pierde ”licenta” si nu cred ca asta doreste.
Noul comitet executiv sa-i desfaca contractul de munca disciplinar.

Administratorul are CIM... pe care iar nu il detinem (ITM-ul poate sa furnizeze o copie cred) - deja are probleme la alta asociatie la care a fost administrator, a bagat mana pana la cot si mai sus. Din pacate experientele mele cu politia, si in acest caz, sunt aceleasi - aceleasi dulapuri de militieni de veche sau noua generatie, cu IQ de mediu ambiant si 40kg peste norma. Nu sunt capabili sa discute pe un ton normal, si sunt lipsiti de capacitatea de a reactiona dincolo de instinct.

Cea mai rapida solutie este urmatoarea: obtinerea copiilor dupa actele asociatiei, adeziunea la asociatie pe baza unor simple cereri a oamenilor interesati de rezolvarea situatiei (multi din ei nefiind membri in asociatie, deoarece actele nu sunt disponibile). Si nu putem obtine aceste acte rapid din cauza celor 2 persoane din titlu, altfel urmand calea reclamatiilor si sesizarilor (pe care oricum le vom face) va dura luni de zile iar la judecatorie ani.

Repet, daca stie cineva: cum/unde il pot reclama pe Dl. Z de la Judecatorie?

Observ ca tot dvs. va dati raspunsuri, ceea ce este bine per total.
Mai am o sugestie: in localitatea dvs - se pare Bucuresti, exista vre-un organ de presa la care puteti apela? O televiziune ceva? Mergeti acolo si cei de-acolo vor sti ca dl. Z este angajat undeva, are un statut, are niste sefi si tre' sa raspunda cumva pentru faptele sale.
Eu cred ca prea va complicati cu amanunte. Dar cine este acest administrator domnule? Ca are CIM la ITM - ce sa zic! Dvs. proprietarii, in prima AG, fortati com. executiv sa-i desfaca CIM daca ziceti ca nu se mai poate cu el. Aveti un presedinte (oficial) "de paie" . Trebuie schimbat. Nicaieri nu scrie ca un presedinte fondator tre' sa fie in carti 400 de ani. Acestia vin, "stau oleaca, dar si pleaca". Am inteles ca deja l-ati schimbat. F. bine, facei comunicari peste tor de aceasta schimbare, inclusiv la banca unde aveti cont, luati-ii prerogativele de a mai umbla prin contul asociatiei. Plecati cu calculele din zero pana la clarificare. Banuiesc ca de fapt aceasta va fi problema mai grea, nu schimbarile. @adriantot v-a explicat cum puteti obtine copii dupa dosarul aflat la judecatorie. Ce mai stati? Va ganditi deja la drobul de sare - daca afla dom Z ?
Nu este vorba de drobul de sare. Este vorba ca in Asociatie sunt foarte putini proprietari, in majoritate foarte in varsta. Noi desi vrem sa intram in asociatie nu putem momentan. Am votat noi membri in comitet ca sa ne dam ulterior seama ca nu stim cati membri are asociatia (pentru cvorum), nu stim cine sunt membri (cine are drept de vot, cine pot fi alesi) etc. Majoritatea oamenilor care vor sa indrepte lucrurile nu sunt membri ai Asociatiei, iar aia din Asociatie (asa putini cati sunt) ori sunt cu pampersi ori parte la macel ori nu-i intereseaza.

Si in caz ca nu intelegeti - domnul cu pricina de la judecatorie da indicatii catre functionarul de fisc ILEGAL. Cine ajunge la fisc, Presedinte, membru sau nu, i se da cu indicatia in cap ca nu are dreptul sa primeasca copii dupa acte. Era un Presedinte de bloc acolo un car de nervi. Sunt sute de oameni pe an intorsi din drum de catre o desteapta, probabil.

Apreciez ajutorul dat in raspunsurile date, dar eu de fapt am pus o singura intrebare, de 2 ori, referitoare strict la un functionar de judecatorie care "da indicatii". O sa ma duc la judecatorie sa vad ce pot face.
Rookie, utilizator