avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1190 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Vreau sa divortez,dar nu vrea sa vina la notar. La mijloc este un copil care trebuie sa aiba un regim special, este integrat la o scoala normala, are 10 ani. Ce sa fac?
Sa va adresati instantei de judecata cu o cerere de divort pe dreptul comun.
Adresati instantei o cerere de divort prin care sa solicitati desfacerea casatoriei prin acord, mentionati cum v-ati inteles in legatura cu copilul(locuinta lui dupa divort la domiciliul unuia dintre parinti), pensia de intretinere (pana la 1/4 din venitul net), numele dupa divort, si anexati o taxa judiciara de timbru de 39 lei.
Stati impreuna? Separat? Ati incercat o notificare sau o discutie mai oficiala in care sa ii aratati ca veti plati impreuna cheltuielile si sunt mai mari in instanta?
In afara de faptul ca nu vrea sa se prezinte, in rest v-ati inteles?

Ce inseamna copil care trebuie sa aiba un regim special, va intelegeti privitor la acest lucru, nu va intelegeti, care e situatia?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu acordul ambilor parti ContSters216223 ContSters216223 Buna ziua.As vrea sa stiu daca pot divorta la starea civila(la notar nu imi permit), dar avem 2 copii minori,suntem de acord amandoi,nu avem nimic de ... (vezi toată discuția)
Divort maryanaanca maryanaanca As dori sa ma sfatuiti ce ar putea face o sotie daca ea vrea sa divorteze iar sotul nu vrea??? sunt si 2 copii minori .. 8 ani jumate si 2 ani jumate.. Va ... (vezi toată discuția)
Divort mica-mihaela mica-mihaela Va rog frumos sa-mi comunicati ce ar trebui sa stiu in cazul in care doresc sa divortez. Nu este cazul partajului, dar exista un copil minor. Sunt procese ... (vezi toată discuția)