Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TICHETE CADOU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TICHETE CADOU

Buna ziua,va multumesc ca existati !
Am primit tichete cadou 100 ron,pe statul de plata mi s-a oprit impozit 16%,pentru aceasta suma.Este corect?
LOREDANA
Tichetele cadou de angajatori sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane nu depaseste 150 lei.
Multumesc.Este legal ca angajatorul sa acorde in fiecare luna,tichete cadou in val.de 150 ron?
LOREDANA
Da, daca se retin toate contributiile.

Limita de 150 RON neimpozabila se acorda pt evenimentele specifice din codul fiscal
art. 55
"(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ..
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei"
acestea se acorda din fondul de 2% cheltuieli sociale
Daca tichetele cadou nu sunt acordate in beneficiul copiilor minori ,la ocaziile prevazute in Codul fiscal ,sau angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie , se impoziteaza .
loredana1973 a scris:

Multumesc.Este legal ca angajatorul sa acorde in fiecare luna,tichete cadou in val.de 150 ron?
LOREDANA

Este posibil ca un angajator sa ofere lunar salariatilor sai tichete cadou