Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TICHETE CADOU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TICHETE CADOU

Buna ziua,va multumesc ca existati !
Am primit tichete cadou 100 ron,pe statul de plata mi s-a oprit impozit 16%,pentru aceasta suma.Este corect?
LOREDANA
legea 193 precizeaza clar care este temeiul in baza careia se pot acorda aceste tichete. ALegea este cam alambicata dar aceste tichete se pot acorda cu ocazia unui eveniment nicidecum in fiecare luna si nu sunt impozabile asemenea celor de masa si de vacanta.
tichetele cadou se acorda pentru promovare, reclama , in limita unui procent din fondul total de salarii lunar . ce depaseste acest plafon suporta acelasi regim ca un venit din salarii. se pot acorda lunar cu respectarea plafonului. sumele de 150 lei prevazute in CF , acordate pentru copii minori ai salariatilor cu ocazia sarbatorilor fac obiectul unei alte discutii.
Va multumesc,dar nu am priceput exact.
Daca tichetele cadou,nu sunt acordate pentru un eveniment anume,prevazut in CF,cine plateste impozitul de 16%,angajatorul sau i se opreste pe stat salariatului?
LOREDANA
Conform Legii nr. 193 din 17/05/2006 privind acordarea tichetelor cadou (si de cresa), publicate in Monitorul Oficial, Partea I nr. 446 din 23/05/2006, tichetele cadou se acorda angajatilor din cadrul societatilor comerciale, regiilor autonome, societatilor si companiilor nationale, institutiilor din sectorul bugetar, unitatilor cooperatiste. De asemenea, persoanele fizice care incadreaza personal pe baza de contract individual de munca pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou.
De asemenea, tichetele cadou se pot utiliza (nu numai pentru ocazii speciale) pentru:
- campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi,
- pentru protocol,
- pentru cheltuielile de reclama si publicitate sau
- pentru cheltuieli sociale, pentru salariati .
Daca valoarea tichetelor cadou depaseste 150 lei, atunci se plateste impozit pe venit in valoare de 16%. impozitul pe venit este platit de catre angajat.