avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie pensionare si conventie ajofm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie pensionare si conventie ajofm

In anul 2010, am luat cu conventie un angajat(pers peste 45 ani) si stiu ca suntem obligati sa il avem ca angajat 2 ani.Respectivul,a fost la Casa de Pensii si se pare ca are dreptul sa iasa la pensie,prin urmare si-a bagat actele pt iesirea la pensie( caci a lucrat pe la uzina).Acum eu ce trebuie sa fac?Trebuie sa ii inchid Cim,dar ce fac?Astept decizia de pensionare prima data si apoi ii inchid Cim,ca sa nu restitui banii la Ajofm?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:44, 12 Iunie 2013
Incetarea de drept a c.i.m. la data indeplinirii conditiilor de pensionare - art.56 lit.c C.mun. - daca este vorba despre o pensionare la limita de varsta

Incetarea de drept a c.i.m. la data comunicarii deciziei de pensionare - art.56 lit.c C.mun. - dac este vorba despre pensie de invaliditate, pensie anticipata partiala, pensie anticipata, pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare
Incetarea c.i.m in acest caz se face de drept, la data comunicarii deciziei de pensionare, caz in care nu trebuie sa restituiti niciun ban AJOFM.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Martie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Cred ca confundati textul art.56 lit.c C.mun. ... numai in anumite situatii se face incetarea de drept a c.i.m. la data comunicarii deciziei de pensionare
Nu cred ca confund, salariatul respectiv nu poate iesi la 45 ani la pensie la limita de varsta, ci numai la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, dupa cum reiese si din mesajul meu, caz in care se aplica prevederea privind incetarea de drept a c.i.m la data comunicarii deciziei de pensionare.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Martie 2013
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Scrie undeva ca salariatul are 45 de ani?

Alte discuții în legătură

Incetare cim - primire decizie pensionare anymaryh anymaryh Hristos a inviat! Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : un salariat (61ani) care a primit decizia de pensionare. Decizia are data de 16 martie ... (vezi toată discuția)
Pensionare ContSters48681 ContSters48681 Buna ziua. Am bagat dosarul de pensionare. Mai trebuie sa lucrez pana imi vine decizia sau nu e obligatoriu? Multumesc. (vezi toată discuția)
Intre lichidare si decizia de pensionare, fara venituri? Gabriela Mitroi Gabriela Mitroi In 15 februarie 2016, trebuie sa ies la pensie. Atunci institutia ma obliga ca sa-mi fac lichidarea si incepand cu data de 16 februarie sa nu mai vin la munca. ... (vezi toată discuția)