Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calomnia - mai este incriminata?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calomnia - mai este incriminata?

Mai exista calomnia in Codul penal?
Teoretic, da art.. 206
Practic ...
Ciprian Maftei, Consilier juridic
Ce articol face referire la colomnie?
Cum pot dovedi ca am fost calomniata? Au fost martori la injuriile care mi s-au adus, dar nu stiu in ce masura vor recunoaste ca, seful lor, m-a facut sa izbucnesc in plans?

Cum se timbreaza calomnia?
Acest articol exista inscris inca , in Codul penal .
Insa ,prin Decizia nr.8/2010 , ÎCCJ , a admis recursul in interesul legii declarat de Procurorul general , cu privire la consecintele deciziei Curtii Constitutionale nr.62/2007 , referitoare la art. 205, 206, 207 C.pen. , si a decis ca normele de incriminare a insultei si calomniei , precum si prevederile privind proba veritatii , nu sunt in vigoare .

Nu stiu exact ce s-a intamplat , insa din cele cateva randuri scrise de dvs. , va pot spune ca puteti intenta actiune in justitie pe latura civila , solicitand daune morale .
Iar pentru solicitarea de daune morale nu se plateste taxa de timbru .
De asemenea , va rog sa luati in considerare medierea .
Gabriela Mihai, Avocat
Depinde şi ce cod deţineţi , pentru că dacă aţi avea un cod actualizat , nu ar mai trebui să apară infracţiunile care au fost dezincriminate. Întotdeauna , dacă doriţi să fiţi sigur de ceva , din oricare lege , verificaţi doar forma actualizată .
Cu privire la calomnie , dacă există dovezi certe ale prejudiciului suferit ca urmare a injuriilor aduse, puteţi solicita daune morale fie într.-un proces civil, fie pe cale amiabilă , prin procedura medierii .
Dacă alegeţi calea instanţei , citaţi ca martori persoanele care au fost de faţă la momentul la care vi s-au adus injurii, pentru că aceştia vor trebui să se prezinte, iar dacă nu vor recunoaşte, pot risca o acuzaţie de mărturie minciunoasă.
Dacă această infracţiune a fost dezincriminată nu înseamnă că este permisă o astfel de atittudine din partea celor din jur, astfel , putem apela la forţa coercitivă a jusitiţiei pe calea acţiunii civile .
legally_aid a scris:

Depinde şi ce cod deţineţi , pentru că dacă aţi avea un cod actualizat , nu ar mai trebui să apară infracţiunile care au fost dezincriminate. Întotdeauna , dacă doriţi să fiţi sigur de ceva , din oricare lege , verificaţi doar forma actualizată .
Dacă această infracţiune a fost dezincriminată nu înseamnă că este permisă o astfel de atittudine din partea celor din jur, astfel , putem apela la forţa coercitivă a jusitiţiei pe calea acţiunii civile .

Banuiesc, ca va referiti la abrogarea articolelor care a avut loc prin Legea 278/2006.
Daca tot vorbim de coduri actualizate va rog sa tineti cont si de Decizia nr. 62/2007 a Curtii Constitutionale prin care se constată că dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea şi completarea Codului penal, precum şi pentru modificarea şi completarea altor legi, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 şi 207 din Codul penal, sunt neconstituţionale, in consecinta.... art 206 este inca in vigoare.
Succesuri!!! :pleasantry: ...si grija mare la actualizari