Forum Discuţii juridice Executare silită Girant decedat, poprire pe pensie ?!
Discuție deschisă în Executare silită

Girant decedat, poprire pe pensie ?!

buna ziua,
soacra mea a fost girant ( a decedat acum 2 ani ) la o persoana care nu si-a mai platit ratetele. Acum a venit o hotarare de la un executor judecatoresc de poprire a 1/3 din pensia soacrei mele.
ce se intampla in aceasta situatie?
multumesc anticipat.
evident ca este nula absolut executarea prin poprire atata timp cat persoana a decedat, trebuia o minima verificare facuta de executor, dupa remedierea situatiei va incepe executarea contra mostenitorilor
mostenitorii cui?
evident ai soacrei dvs
ca sa inteleg mai bine
socrul si eventual sotia mea vor trebui sa plateasca suma aferenta popririi pe pensia soacrei mele decedata ( repet soacra mea era girant fara garantii imobiliare )
nu are relevanta garantia imobiliara, ati inteles corect sotia dvs si tatal dansei