Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Urmarire penala si cercetare administrativa ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Urmarire penala si cercetare administrativa ?

Am si eu nevoie de un pic de ajutor. In situatia depistarii unei posibile fraude inregistrata intr-o institutie bugetara, isi mai are rostul cercetarea administrativa daca s-a inceput urmarirea penala in cauza respectiva ? (adica cercetarea cauzei de o comisie interna, cercetare de catre comisia de disciplina, etc) O concluzie a unei comisii interne poate folosi intr-o cauza penala ? Multumesc mult.
Din moment ce s-a inceput urmarirea penala,o cercetare interna nu-si mai are sens,aceasta se suspenda de drept,urmand ca institutia sa astepte finalizarea cercetarii penale si sa procedeze in consecinta,in functie de rezultatul acesteia.
Laura V.
Va multumesc.