Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare anticipata / limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare anticipata / limita de varsta

Buna ziua,

Mama mea e nascuta in 18 decembrie 1956, lucreaza din 15 august 1978 pana in prezent, fiind cu studii superioare si are 11 ani si 3 luni de grupa a doua de munca. Doreste sa stie cand poate iesi la pensie pentru limita de varsta sau dupa caz pensie anticipata si care este penalizarea in varianta de pensie anticipata.

Multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din datele prezentate de dvs. acum are o vechime de cca 34 de ani si 7 luni

3. Pentru anii lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (34/7 - 2/0 = 32 de ani si 7 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (34/7 + 2/9 = 37 de ani si 4 luni).

4. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 7 luni, in iulie 2015;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 7 luni, in iulie 2012.

5. Ar putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), oricand daca ar avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 7 luni (mai are nevoie de 1 an si 3 luni).

6. - In cazul pensie anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca solicita pensie anticipata partiala cu data de 18.07.2013, va avea 24 de luni de anticipare adica o diminuare a pensie cu 18%.
- La data de 18.07.2015 pensia anticipata se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane