Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj. Recuperare sulta.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj. Recuperare sulta.

Buna ziua la toti,

Am o intrebare mai complicata putin, si din pacate primesc raspunsuri contradictorii.

Tatul meu o fost casatorit cu mama vitrega care a decedat. Dupa moartea ei, fratii ei si tatal meu au fost in procese civile care au durat ani de zile in legatura cu casa. Fratii vor in jur de jumate si au primit de la judecator sentinta ca tatal meu sa le dea lor sulta. Acum este iarasi in apel facut de ei. Intre timp acum vreo 4 ani, tatal meu a construit o alta casa care este pe numele lui si vrea sa ori sa mi-o doneze mie ori sa mi-o vanda.
Tatal meu a intrebat pe cineva care ia raspuns ca fratii pot sa-l execute pe tatal meu in legatura ca casa in litigiu si daca nu scot toti banii de la executie (licitatie), ei pot sa ii traga din pensie si sa vina dupa mine (dupa casa mea primita de la el ori prin donatie ori vanzare) sustinand ca casa mi-a dat-o mie fraudulos stiind ca prima casa (aia in litigiu) nefiind suficient de valoroasa ca sa acopere sulta.

Intrebarea este daca se poate asa ceva, ei sa atace bunurile dobandite individual dupa moartea mamei mele vitrege, si in special vandute sau donate copilului lui. Mi-i se pare ilogic si nedrept.
Pentru sulta il poate executa silit pe tot ce are.

Se poate vinde si casa lui la licitatie publica prin executor judecatoresc.
Cum poate sa nu acopere vanzarea casei sulta ,daca sulta a fost impusa pentru jumatate din casa?
Daca tatal a vandut casa ,indiferent cui,aceasta nu mai este in patrimoniul lui si nu poate fi vorba de executare silita asupra acelei case.
am inteles ca tot ce are poate fi executat, dar am auzit ca daca vinde casa lui noua (inclusiv mie, copilului lui) contractul asta poate fi atacat, prin motiv ca el stia ca poate fi executat si mi-a donat casa ca sa-si scape bunurile de executare.

asa spune el si este ingrijorat, dar am incercat sa ii zic ca exagereaza putin si putin paranoic:)
marius33 a scris:

Cum poate sa nu acopere vanzarea casei sulta ,daca sulta a fost impusa pentru jumatate din casa?
Daca tatal a vandut casa ,indiferent cui,aceasta nu mai este in patrimoniul lui si nu poate fi vorba de executare silita asupra acelei case.

fiindca casa comuna a fost initial evaluata acum cativa ani la preturile de atuni, sentina a fost data la preturile alea. stii cum ii la licitatie, nu primesti niciodata pretul cerut. am dreptate oarecum?

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Pentru sulta il poate executa silit pe tot ce are.

Se poate vinde si casa lui la licitatie publica prin executor judecatoresc.

am inteles ca tot ce are poate fi executat, dar am auzit ca daca vinde casa lui noua (inclusiv mie, copilului lui) contractul asta poate fi atacat, prin motiv ca el stia ca poate fi executat si mi-a donat casa ca sa-si scape bunurile de executare.

asa spune el si este ingrijorat, dar am incercat sa ii zic ca exagereaza putin si putin paranoic:)