Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut cu contract notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut cu contract notar

Buna. Am si eu o intrebare si sper din tot sufletul sa primesc raspunsul asteptat. Am dat bani imprumut unei persoane fara dobanda cu contract incheiat la notar si cu plata in 30.04.09. In contract se specifica "Subsemnatele parti contractante convenim ca debitorul sa fie de drept pus in intarziere de la data scadenta fara chemare in judecata, somatie sau orice alte formalitati din partea creditorului". Deci eu nu voi putea sa il dau in judecata daca nu imi plateste, ci sa astept sa imi dea banii? Sau cum pot sa imi recuperez banii daca nu va avea sa imi dea? Mai specific ca toate bunurile sunt puse garantie la banci. Ar fi trebuit publicat contractul in monitorul oficial ca sa aiba valoare?
puteti trece la executarea judecatoreasca
daca sperati in raspunsul asteptat, de ce mai intrebati. noi incercam sa va dam raspunsul corect :D
cred ca ati glumit cu publicarea,nu?:rolleyes: va puteti recapata suma imprumutate pe cale amiabila si nu pe calea justitiei.
executarea judecatoreasca va fi o posibila solutie de al "determina" sa va restitue imprumutul.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
bianca_shofro a scris:

Buna. Am si eu o intrebare si sper din tot sufletul sa primesc raspunsul asteptat. Am dat bani imprumut unei persoane fara dobanda cu contract incheiat la notar si cu plata in 30.04.09. In contract se specifica "Subsemnatele parti contractante convenim ca debitorul sa fie de drept pus in intarziere de la data scadenta fara chemare in judecata, somatie sau orice alte formalitati din partea creditorului". Deci eu nu voi putea sa il dau in judecata daca nu imi plateste, ci sa astept sa imi dea banii? Sau cum pot sa imi recuperez banii daca nu va avea sa imi dea? Mai specific ca toate bunurile sunt puse garantie la banci. Ar fi trebuit publicat contractul in monitorul oficial ca sa aiba valoare?

La 1.05.2009 puteti face cerere de executare silita la executorul judecatoresc. Chiar daca bunurile sunt aduse in garantie la Banci executorul le poate scoate la vanzare. Bancile vor declara si ele scadenta anticipata si se vor inscrie cu creanta lor la dosarul dumneavoastra de executare. Bancile isi vor indestula creanta lor si dumneavoastra luati ce ramane, pana va indestulati creanta. Nu puteti executa inainte de aceasta data.
M-am exprimat eu gresit. In contractul de imprumut nu s-a pus nimic garantie, eu am specificat ca toate bunurile sunt puse garantie la banci in sensul ca nu mai are ce sa vanda ca sa imi dea banii. Si atunci de ce este specificat "fara chemare in judecata"? Nu prea inteleg termenii, deaia intreb ca sa ma lamuresc. Multumesc pt raspunsuri si pt intelegere.
Am zis eu altceva? Daca are bunuri, chiar daca acele bunuri sunt ipotecate/gajate in favoarea unor bancii, ele pot fi executate silit de un executor judecatoresc pe care dumneavoastra il veti investi cu o cerere de executare intemeiata pe contractul de imprumut. "fara chemare in judecata" inseamna ca nu mai trebuie sa il chemati in judecata ca sa il executati silit, nu trebuie sa il puneti in intarziere, etc. Dar trebuie sa apelati la un executor judecatoresc ca sa ii executati bunurile. Succes!