Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto platita in 2009
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto platita in 2009

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot recupera taxa auto platita in 2009 si ce acte am nevoie pentru aceasta.
Eu nu am cunostinte juridice pentru a ma reprezenta in instanta, puteti sa imi recomandati pe cineva?

Eu sunt din Cluj-Napoca.

Va multumesc.
Buna ziua,

Taxa auto se poate recupera prin intentarea unei actiuni in instanta in termen de 5 ani care curge incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator anului in care a luat nastere dreptul dvs. la restiturie. In cazul dvs., termenul de 5 ani se calculeaza incepand cu 1 ianuarie 2010, ceea ce inseamna ca inca sunteti in termen pentru a introduce actiunea.

Actele necesar a fi anexate actiunii privind recuperarea taxei auto sunt urmatoarele:
- Copie CI - titular autovehicul;
- contract de vanzare-cumparare, factura fiscala, traduceri (daca este cazul);
-cartea de identitate autovehicul + traducerea legalizata(Brief mare);
-talonul original al autovehiculului(din tara de origine + traducerea legalizata- Brief mic);
-decizia de calcul a taxei de poluare/auto emisa de ANAF;
-chitanta care atesta plata taxei de poluare/auto;
-talonul romanesc(dupa inmatricularea in Romania).

Actiunea impreuna cu actele doveditoare mentionate mai sus se inregistreaza pe rolul Tribunalului in a carei circumscriptie isi are sediul Administratia Financiara care v-a perceput taxa (in cazul dvs, probabil Cluj), la sectia de contencios administrativ.
buna ziua,

multumesc de raspuns.
nu mai trebuie sa atasez la documente si cererea de restituire a taxei care o fac la finante si raspunsul lor cu refuzul de returnare?

multumesc
Potrivit Deciziei ICCJ nr. 24 din 14 noiembrie 2011, procedura prealabila a sesizarii ANAF cu o cerere in restituire a taxei auto anterior sesizarii instantei nu este obligatorie. Aceasta decizie este pronuntata in cadrul unui recurs in interesul legii ceea ce inseamna ca este obligatorie pentru instantele judecatoresti.

Asadar cererea prealabila catre ANAF nu este obligatorie, puteti sesiza instanta si fara aceasta cerere. Daca o aveti, puteti sa o depuneti insa.