Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ANULARE CONTRACT COMODAT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ANULARE CONTRACT COMODAT

Vreau sa-mi vand actiunile firmei, sediul firmei are contract de comodat- termen nelimitat la adresa mea. Cei care cesioneaza m-au rugat sa las sediul inca o luna pana gasesc alt sediu. Ce sa fac ,cum pot pe urma sa anulez contractul de comodat ???Va multumesc
Inainte sa cesionati partile sociale sau sa vindeti actiunile, faceti act aditional la contractul de comodat in care stipulati ca acest contract poate fi denuntat unilateral de comodant, printr-o simla notificare facuta comodatarului.
ContSters42249, utilizator
Chiar daca faceti act aditional la contractul de comodat prin care stipulati ca acesta poate fi denuntat unilateral, putei sa aveti surpriza ca cesionarul sa nu faca aceste mentiuni la ORC.

Cel mai bine cred ca ar fi odata cu cesiune sa faceti un act aditional la comodat prin care sa modificati durata contractuli.
Astfel acesta va inceta la o data stabilita de comun acoed cu cesionarul.
denisas a scris:

Chiar daca faceti act aditional la contractul de comodat prin care stipulati ca acesta poate fi denuntat unilateral, putei sa aveti surpriza ca cesionarul sa nu faca aceste mentiuni la ORC.

Nu este adevarat. Contractul de comodat poate fi oricand modificat si actul aditiona nu trebuie depus la ORC. Nedepunerea la ORC nu anuleaza actul aditional, nicidecum. Daca vreti parerea mea, acel act aditional prin care se stabileste posibilitatea denuntarii unilaterale nici nu trebuie depus la ORC.
Deci: trebuie sa se faca distinctie intre valabilitate si opozabilitate.
Daca modificati contractul de comodat, de comun acord, in sensul posibilitatii denuntarii unilaterale sau a inceterii acestuia la o data prestabilita, aceasta modificare este valabila pe baza libertatii contractuale intre partile contractante, si nu depinde sub nici o forma de depunerea actului aditional la ORC
Ceea ce insa depinde de depunerea acestui act la ORC ete OPOZABILITATEA modificarii contractului fata de terte persoane. De fapt acesta este rostul existentei ORC-lui.
In cazul in care Dv denuntati unilateral contractul partea contractanta are obligatia de a notifica acest lucru ORC-lui, dar teoretic puteti depune dovada acestui fapt si Dv la ORC. Din momentul depunerii mentiunii in acest sens se socoteste ca oricce persoana a luat la cunostinta despre modificatre.
Cel mai bine ar fi insa sa stipulati in continutul contractului data la care acesta inceteaza. In acest mod expirarea sediului va fi automat evidentiata in registrele ORC
gogolakc a scris:

Ceea ce insa depinde de depunerea acestui act la ORC ete OPOZABILITATEA modificarii contractului fata de terte persoane. De fapt acesta este rostul existentei ORC-lui.
In cazul in care Dv denuntati unilateral contractul partea contractanta are obligatia de a notifica acest lucru ORC-lui, dar teoretic puteti depune dovada acestui fapt si Dv la ORC. Din momentul depunerii mentiunii in acest sens se socoteste ca oricce persoana a luat la cunostinta despre modificatre.

Ca sa-l parafrazez pe un ilustru coleg, revolutionati materia contractului de comodat.
Ce articol de lege cere depunerea la ORC a unui contract de comodat pentru opozabilitate fata de terti? Opozabilitatea o confera forma scrisa a actului. Inopozabilitatea este o exceptie si ea trebuie prevazuta expres de lege. haideti sa nu facem presupuneri care nu au nimic in comun cu realitatea.