Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca se poate, ca fiul meu, in urma divortului sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca se poate, ca fiul meu, in urma divortului sa poata avea numele meu de fata

Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma lamuriti cu o intrebare.
Daca in urma divortului, eu , aleg sa ma intorc la numele de fata, pot sa fac acelas lucru si pt. fiul meu, (sa aiba numele meu), ( el este minor -2,4 luni).?
Daca este posibil, in ce conditii?
Daca vreti sa ramaneti cu numele de familie dobandit la casatorie puteti acest lucru cu acordul sotului in timpul solutionarii actiunii de divort .In acest context nu mai este necesara schimbarea numelui de familie al copilului.