Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Doresc sa recuperez valoarea bunurilor distruse din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Doresc sa recuperez valoarea bunurilor distruse din imobil inchiriat

buna ziua,

vin cu urmatoarea speta

am inchiriat un spatiu cu tot cu bunuri, la data solicitarii eliberarii spatiului, acestia nu au vrut sa se conformeze si sa predea bunurile.

am trimis notificare printr-un executor judecatoresc pentru predarea intr-o zi a acestor bunuri, in caz contrar bunurile valoreaza 50.000 ron

acestia au distrus bunurile astfel incat nu am avut ce sa mai recuperez.

intrebarea mea> cum imi pot recupera cei 50.000 ron?

Puteti formula o actiune in pretentii/despagubiri prin care sa solicitati obligarea paratilor la plata echivalentului banesc al bunurilor distruse de acestia.
Madalina Pascu, Avocat
deci nu pot merge pe ordonanta de plata?
puteti formula si plangere penala in care sa va constituiti parte civila cu c/v bunurilor distruse!
am formulat plangere penala...insa vreau sa merg separat pe recuperarea banilor cat mai repede cu putinta.

i-am trimis notificarea privind somatia de plata pe cale amiabila, insa nu stiu mai departe
cand ati trimis notificarea? ce ati dori sa atiti mai departe?