avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Doresc sa recuperez valoarea bunurilor distruse din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Doresc sa recuperez valoarea bunurilor distruse din imobil inchiriat

buna ziua,

vin cu urmatoarea speta

am inchiriat un spatiu cu tot cu bunuri, la data solicitarii eliberarii spatiului, acestia nu au vrut sa se conformeze si sa predea bunurile.

am trimis notificare printr-un executor judecatoresc pentru predarea intr-o zi a acestor bunuri, in caz contrar bunurile valoreaza 50.000 ron

acestia au distrus bunurile astfel incat nu am avut ce sa mai recuperez.

intrebarea mea> cum imi pot recupera cei 50.000 ron?

Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 23:12, 13 Martie 2013
Puteti formula o actiune in pretentii/despagubiri prin care sa solicitati obligarea paratilor la plata echivalentului banesc al bunurilor distruse de acestia.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Martie 2013
Madalina Pascu, Avocat
deci nu pot merge pe ordonanta de plata?
puteti formula si plangere penala in care sa va constituiti parte civila cu c/v bunurilor distruse!
am formulat plangere penala...insa vreau sa merg separat pe recuperarea banilor cat mai repede cu putinta.

i-am trimis notificarea privind somatia de plata pe cale amiabila, insa nu stiu mai departe
cand ati trimis notificarea? ce ati dori sa atiti mai departe?

Alte discuții în legătură

Reziliere promisiune de vanzare cumparare mirceasnk mirceasnk Am facut la notar o reziliere de promisiune de vanzare cumparare, deoarece constructorul nu a terminat constructia. In reziliere constructorul s-a obligat sa ... (vezi toată discuția)
Somatie plata ContSters4579 ContSters4579 ...is cam confuz la ora asta...da problema e urmatoarea...proicedura somatiei de plata e obligatorie?...adica daca am un inscris autentic care nu mai trebuie ... (vezi toată discuția)
Neplata facturi. cum il dau in judecata? bbn_1982 bbn_1982 Buna ziua! Am de recuperat niste bani de la un client din anul 2008. Luna trecuta am trimis o notificare cu confirmare de primire pe adresa acestuia, dar a ... (vezi toată discuția)