Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... neplata facturi. cum il dau in judecata?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

neplata facturi. cum il dau in judecata?

Buna ziua!
Am de recuperat niste bani de la un client din anul 2008. Luna trecuta am trimis o notificare cu confirmare de primire pe adresa acestuia, dar a refuzat notificarea. As dori sa il dau in judecata. Care sunt pasii care trebuie urmati?
depunerea cererii de chemare in judecata

notificati-l printr-un executor.
convocare pe 720 indice 1.
Conteaza si ce documente aveti (contract, facura etc.)
notificarea prin executor este doar o formalitate care intr-adevar trebuie dusa la indeplinire...sa va pregatiti insa de judecata
OUG 119/2007 (ordonanta de plata) - pe procedura speciala
OG 5/2001 (somatie de plata) - pe procedura speciala
Convocare la conciliere prin executor (720 ind. 1 C.p.c.) si actiune in pretentii - pe dreptul comun

Vedeti care se aplica si succes (probe: inscrisuri - contracte, facturi, balanta analitica, fisa contului etc.)...SUCCES!
Indiferent ce temei legal veti urma, realizarea dorinteti d-voastra. se poate face numai pe cale judecatoreasca.
Apelati la un avocat ori jurist sa va ajute in demersul d-voastra.