avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... neplata facturi. cum il dau in judecata?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

neplata facturi. cum il dau in judecata?

Buna ziua!
Am de recuperat niste bani de la un client din anul 2008. Luna trecuta am trimis o notificare cu confirmare de primire pe adresa acestuia, dar a refuzat notificarea. As dori sa il dau in judecata. Care sunt pasii care trebuie urmati?
Cel mai recent răspuns: OANA GORAN , Consilier juridic 17:50, 15 Septembrie 2009
depunerea cererii de chemare in judecata

notificati-l printr-un executor.
convocare pe 720 indice 1.
Conteaza si ce documente aveti (contract, facura etc.)
notificarea prin executor este doar o formalitate care intr-adevar trebuie dusa la indeplinire...sa va pregatiti insa de judecata
OUG 119/2007 (ordonanta de plata) - pe procedura speciala
OG 5/2001 (somatie de plata) - pe procedura speciala
Convocare la conciliere prin executor (720 ind. 1 C.p.c.) si actiune in pretentii - pe dreptul comun

Vedeti care se aplica si succes (probe: inscrisuri - contracte, facturi, balanta analitica, fisa contului etc.)...SUCCES!
Indiferent ce temei legal veti urma, realizarea dorinteti d-voastra. se poate face numai pe cale judecatoreasca.
Apelati la un avocat ori jurist sa va ajute in demersul d-voastra.

Alte discuții în legătură

Conciliere si somatie de plata Andrei T Andrei T Am trimis unei firme debitoare o notificare prin care solicitam prezentarea la concilere. Plicul a fost trimis cu AR la firma debitoare dar aceasta a refuzat ... (vezi toată discuția)
Somatie pe oug 119/2007 ela76 ela76 In cazul \"somatie de plata\" pe OUG 119/2007 se poate introduce cererea de plata impotriva unei persoane fizice care nu a semnat contract comercial cu ... (vezi toată discuția)
Mai trebuie sa fac procedura concilierii? glo glo o societate comerciala are contract de prestari servicii cu un debitor-societate comerciala.daca vreau sa introduc somatie pe oug 119 mai trebuie sa mai fac ... (vezi toată discuția)