Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmarire penala - urgentare dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmarire penala - urgentare dosar

as vrea sa stiu si eu cat dureaza urgentarea unui dosar de neincepere a urmaririi penale care are o vechime in parchet de peste 9 luni?
Puteti sa fiti mai explicit, este vorba despre un dosar in care procurorul a dat solutia de neincepere a urmaririi penale? ati atacat aceasta solutie?
Dosarul a fost intocmit de politia rutiera si trimis in parchet cu neinceperea urmaririi penale.Dupa un an de la intocmirea dosarului sotul a aflat ca permisul auto este suspendat,iar cand a fost la parchet a facut o cerere si i s a spus ca i se va urgenta dosarul.
acum as vrea sa stiu cat dureaza aceasta urgentare pentru ca i s a intocmit alt dosar penal pentru ca a circulat cu permisul suspendat.asa a si aflat de-altfel ca are permisul suspendat.
mihaela_apostol, utilizator
Este greu de spus.
Vorbiti cu avocatul dvs.
Sunt cazuri in care poate merge foarte repede si cazuri in care sa mearga foarte incet.

Si eu am un caz in care astept de 3 saptamani sa se dea o solutie de NUP din ziua in care a ajuns dosarul la parchet dar inca nu am facut nimic ca sa urgentez solutionarea ca sa nu agit apele.
Dupa o luna voi cere insa urgentarea...
daca stia ca are dosar pe rol mi-e greu sa cred ca nu stia si ca permisul este suspendat.
mai mult ca sigur a fost si amendat contraventional si a si platit sau nu amenda deci stia.
nu prea tine treaba cu "nu stia"
chiar daca va fi trimis in judecata pentru ambele dosare acestea daca se va ajunge la condamnare se vor contopi.
politia rutiera a trimis referatul cu nup dar trebuia sa astepte solutia procurrorului .
Am un dosar cu care ma aflu in aceesi situatie... am depus cerere de urgentare, insa astept de 6 luni ?! e chiar aiurea... am depus cerere sa se urgentenze insa ei incetinesc...