Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... presedinte asociatie locatari - titlu onorific, fara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

presedinte asociatie locatari - titlu onorific, fara remuneratie, cenzor - contract cu PFA

Daca presedintele unei Asiciatii de Proprietari nu are pretentii salariale, presteaza munca fara a fi remunerat se mai intocmeste contract de mandat?, sau este suficienta hotararea Adunarii generale a Locatarilor.
daca cenzorul ales este PFA se mai intocmeste contract de mandat sau numai contract de prestari servicii. Multumesc anticipat.
Pentru presedinte nu mai este necesar contract de mandat.
Pentru cenzor se face contract de mandat.

Totusi, sunteti asociatie de locatari? Nu de proprietari?
Suntem Asociatie de proprietari. Am citit de spre asociatii de locatari inainte si probabil din eroare am ramas cu asiciatie de locatari in ...minte
Am citit mai tarziu topicul.
Parerea mea, in legatura cu intrebarile:
- presedintelui trebuie sa i se intocmeasca contract de mandat, chiar daca nu are pretentii materiale;
- daca cenzorul este PFA, nu trebuie sa-i intocmiti contract de mandat; prestatia acestuia se face pe baza unui contract de prestari de servicii, cu clauze/obligatii specifice bine definte - chiar daca cenzorul este si membru al as. proprietari; evitati in acest sens o multime de complicatii, state de plata, declaratii si situatii fiscale, etc.