Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Corelatii declaratia 101 si bilant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Corelatii declaratia 101 si bilant

buna ziua, am o nelamurire , nu am corelatie intre d 101 si bilant...pt ca am avut o sponsorizare din care deductibila la imp profit 929 lei.....imp pe profit ar fi venit de inregisrat la 31.12.2012, 383 lei, iar eu am inregistrat in rosu doar diferenta...546, lei...astfel dupa aceasta miscare, la sf lui 31.12.2012, in balanta pe baza careia se intocmeste bilantul..am un sold creditor de 18180 lei, iar in d 101 la randul 23-profit...am 17251 lei ( exact dif dintre 18180 -546)...nu inteleg unde gresesc........ma puteti ajuta?
Buna seara,

Corelatie cu contul de profit si pierdere din situatiile financiare, este pana la randul 10 din declaratia 101.
Singura explicatie ar fi ca in declaratia 101, la cheltuielile din exploatare, ati trecut suma cheltuielilor mai putin impozitul pe profit stornat, aceasta daca am inteles bine ceea ce ati scris.

Numai bine,
am incercat si dupa cum mi-ati zis si daca scad nu-mi mai da pana la randul 10 corelatie cu bilantul...daca v-as trimite sumele, sau un fisier atasat....credeti c a ma puteti ajuta?
pana la randul 10 da imi da
dupa aia la profitul net..., nu mai exista corelatie...cand este vorba de profitul net, in balanta am 18180, in bilant 18180, iar in declaratia 101 am 17251 lei ceea ce inseamna 18180-17251= 929 exact sponsorizarea deductibila
LA RANDUL 12, ELEMENTE SIMILARE CHELTUIELILOR, EU AM INTRODUS SUMA TOTALA A IMP PE PROFIT, adica cea dinainte de a scadea sponsorizarile deductibile(4643) dar acum am introdus suma care de fapt o aveam in rulaj la 691 si 441 adica (4643-929=3714) si acum imi da profit net 18180, cred ca aici era problema!
Buna seara,

Nu prea am inteles de ce ati introdus suma aferenta impozitului pe profit la elemente similare cheltuielilor.
Elementele similare cheltuielilor asa cum sunt definite in Norme sunt urmatoarele:
- diferenţele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma evaluării creanţelor şi datoriilor în valută, înregistrate în evidenţa contabilă în rezultatul reportat, ca urmare a retratării sau transpunerii;
- cheltuiala cu valoarea neamortizată a cheltuielilor de cercetare şi dezvoltare şi a mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar care a fost înregistrată în rezultatul reportat. În acest caz, cheltuiala este deductibilă fiscal pe perioada rămasă de amortizat a acestor imobilizări, respectiv durata iniţială stabilită conform legii, mai puţin perioada pentru care s-a calculat amortizarea. În mod similar se va proceda şi în cazul obiectelor de inventar, baracamentelor şi amenajărilor provizorii trecute în rezultatul reportat cu ocazia retratării situaţiilor financiare anuale.

Numai bine,