avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratie 101-bilant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratie 101-bilant

Salut.
Intrebarea mea este daca profitul din declaratia anuala de profit 101 trebuie sa coincida cu profitul din bilant ?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: karmem , utilizator 13:37, 14 Martie 2013
Teoretic ar trebui sa coincida.Avand in vedere ca bilantul se poate depune dupa data depunerii declaratiei 101, este posibil ca dupa depunerea declaratiei sa apara corectari in contul 121. Dupa depunerea bilantului, daca sunt diferente, se va depune declaratie rectificativa.
Va multumesc pentru raspuns, insa in declaratia de profit mi-a iesit o suma, iar in balanta in soldul contului 121 la 31.12.2011 am o suma mai mare, diferenta fiind cheltuielile nedeductibile. In bilant, din cate stiu eu trebuie profitul sa coincida profitul din balanta. Deci cum trebuie procedat
buna seara, nu este nici-o corelatie intre profitul din D101 si cel din bilant. bilantul coincide cu balanta unde avem profit(rezultat mai bine zis) contabil, pe cand in D101 avem rezultat fiscal care este influentat de cheltuieli nedeductibile sau venituri neimpozabile.
buna ziua, cu aceasi problema ma confrunt si eu.....in d 101 am profit net 17251, iar in bilant 18180, sold c la 121 din balanta....diferenta este dintr-o chelt "deductibila" de 929 lei-sponsorizare scazuta din imp profit!e normal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corelatii declaratia 101 si bilant karmem karmem buna ziua, am o nelamurire , nu am corelatie intre d 101 si bilant...pt ca am avut o sponsorizare din care deductibila la imp profit 929 lei.....imp pe profit ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit trim 4 2009 mirela74 mirela74 buna ziua! venituri totale an 2009 276139.16 chelt.totale an 2009 242536.59 impozit pe profit creat in balanta pana la 30.09.2009 4632 ... (vezi toată discuția)
D101 claudiaP claudiaP Buna ziua, Spuneti-mi va rog in D101 la rd 2 se includ si cheltuielile cu imp pe profit? Stiu ca anul trecut se includeau, dar acest lucru era marcat, acum ... (vezi toată discuția)