Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... VOI MAI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

VOI MAI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE CCC?

Buna ziua.as vrea sa stiu daca voi mai beneficia de indemnizatie ccc daca vreau sa ma angajez?am luat un an,acum urmeaza al 2-lea an,incepand de luna aceasta.multumesc
Nu veti mai beneficia de aceasta indemnizatie, va fi sistata, atata vreme cat veti obtine venituri salariale.

1. Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. - Adica primiti salariu pentru munca depusa si mai primiti de la stat inca 500 lei lunar.
- Pentru aceasta mergeti la Primarie cu o copie dupa decizia angajatorului prin care inceteaza suspendarea CIM si se reia activitatea si completati o cerere pentru acordarea stimulentului de insertie.
Buna seara.as vrea sa stiu daca voi mai beneficia de indemnizatie ccc --- sunt angajata la o firma X pe data de 15.12.2011- 30.04.2012 dupa aceea la alta firma Y 04.05.2013 pana in prezent ,am nascut pe 06.03.2013 .am o perioada de cateva zile in care nu am lucrat (3zile) ? cate zile pe luna se pot admit?

OUG nr.111/2010 prevede:
Art. 4. — (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
....

In speta, veti beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.