avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... VOI MAI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

VOI MAI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE CCC?

Buna ziua.as vrea sa stiu daca voi mai beneficia de indemnizatie ccc daca vreau sa ma angajez?am luat un an,acum urmeaza al 2-lea an,incepand de luna aceasta.multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:55, 18 Martie 2013
Nu veti mai beneficia de aceasta indemnizatie, va fi sistata, atata vreme cat veti obtine venituri salariale.


1. Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC si veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. - Adica primiti salariu pentru munca depusa si mai primiti de la stat inca 500 lei lunar.
- Pentru aceasta mergeti la Primarie cu o copie dupa decizia angajatorului prin care inceteaza suspendarea CIM si se reia activitatea si completati o cerere pentru acordarea stimulentului de insertie.
Buna seara.as vrea sa stiu daca voi mai beneficia de indemnizatie ccc --- sunt angajata la o firma X pe data de 15.12.2011- 30.04.2012 dupa aceea la alta firma Y 04.05.2013 pana in prezent ,am nascut pe 06.03.2013 .am o perioada de cateva zile in care nu am lucrat (3zile) ? cate zile pe luna se pot admit?

OUG nr.111/2010 prevede:
Art. 4. — (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
....

In speta, veti beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc pentru tatal copilului lorelei86 lorelei86 daca sotul este angajat din iunie 2011 insa pe 16 noiembrie 2011 a demisionat apoi pe 2 decembrie 2011 s-a reangajat la aceeasi firma poate beneficia de ... (vezi toată discuția)
Intrerupere concediu crestere copil, stimulent de insertie rfilip rfilip daca am optat pentru concediu crestere copil varianta 2 ani la data de 01.05.2012 si pe 15.06.2012 reiau activitatea mai pot beneficia de stimulentul de ... (vezi toată discuția)
Gravide nyikon_17 nyikon_17 Buna ziua, sotia mea nu a lucrat in ultimele 12 luni si deja e gravida in luna a 5-a, in scimb eu in ultimele 12 luni am o intrerupere de maxim 2 saptamani. ... (vezi toată discuția)