Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Rog indrumare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Rog indrumare

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In anul 2010 am suspendat o firma de resurse umane intrucat era nerentabila si in plus am mai primit si o amenda de la ITM.Am tinut firma, respectiv chirii, salarii, etc din sume proprii. Doresc sa renunt la aceasta firma in conditiile in care ITM-ul, in urma unei amenzi de 5000 RON a pus poprire pe contul firmei de la banca (care a fost si va ramane pe zero).Nu stiu ca optiuni am sa o inchid cu costuri minime.
Va multumesc anticipat.
Luati legatura cu un practician in insolventa. Ii aratati situatia si actele.
Introduceti cerere la tribunal de deschidere a procedurii de insolventa.
Platiti onorariul practicianului (undeva intre 1000 si 3000 lei plus sau fara TVA), depinde cum va intelegeti si procedura isi urmeaza cursul.
Daca sunt bunuri pe firma se vand bunurile si se platesc toate (sau in parte) darile.
Daca nu sunt bunuri pe firma, nu se vor plati darile.
Daca lichidatorul nu va gaseste pe dvoastra ca persoana fizica vinovat de starea firmei, se inchide procedura, se lichideaza firma si se radiaza.
Va multumesc
Buna seara .
Mai este o mica ,,piedica "...fiscul sau alti creditori majoritari .Si acestia poate introduce cerere de antrenare a raspunderii patrimoniale,daca nu o face lichidatorul .
Cu stima,
Marius Bote .
Cea mai buna solutie este sa solicitati intrarea in insolventa. Exista sanse sa nu fiti obligati la plata sumelor datorate.