avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asigurare comision din intermediere internationala - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asigurare comision din intermediere internationala - ce fel de contract?

Buna ziua,

Sunt persoana juridica care intermediaza o vanzare ... adica eu am gasit furnizorul cu cea mai buna oferta.
Cumparatorul a acceptat oferta.
Cu ce document international pot sa imi asigur comisionul de la furnizor/vanzator ?

Furnizorul mi-a dat oferta de 90 lei, eu am transmis-o catre cumparatorul cu 91 lei si a fost acceptata.
Cu ce document pot eu sa imi asigur primirea diferentei de pret (comision) la executarea contractului (la plata de la cumparator catre vanzator prin L/C at sight) ???

Va rog sa-mi raspundeti doar daca stiti sigur.

Multumesc mult!

O zi cat mai placuta!
Cel mai recent răspuns: Igor1987 , utilizator 15:36, 19 Martie 2013
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditionarea vanzarii unui apartament de plata comisionului la agentie alpet alpet As vrea sa stiu care este parerea unui jurist despre urmatoarea situatie: Am gasit un apartament oferit spre vanzare de catre o agentie, pe un site de ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare fara efectuare plata maria1123 maria1123 Buna ziua, As dori sa stiu ce implicatii juridice are urmatoarea situatie. Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pentru a achizitiona un teren. ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui apartament prin credit alex68 alex68 Va adresez rugamintea sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema. Doresc sa vand un apartament, iar ofertele pe care le-am primit sunt, in general, de ... (vezi toată discuția)