avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valoare act scris de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valoare act scris de mana

as dori sa stiu daca se considera ca autentic un act scris de mana, si semnat de martori, prin care un cetatean vinde unei alte persoane o parcela de teren.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dan_sur_cr , utilizator 09:15, 30 Septembrie 2011
daca luati termenul in sensul larg, este autentic, ca doar nu e un fals, insa din punct de vedere juridic, autentic inseamna ca documentul sa fi fost incheiat la notar, sau cu data certa de catre un avocat.
pentru a fi valabile, contractele de vanzare cumparare trebuie incheiate in cele doua forme amintiteParerile sunt impartite in ceea ce priveste incheierea unui astfel de act la avocat, dar totusi se poate.
Poate fi act autentic si un act care nu este incheiat la notar, (si nu ma refer la atestarea actului de catre avocat) dar nu va spun chiar toate secretele profesiei.
Actul mentionat nu este act autentic.

av. Ileana Schwarz
Ultima modificare: Duminică, 22 Februarie 2009
Ileana Schwarz, Avocat
Probabail doriti sa stiti dac are forta probanta. Daca vanzatorul refuza perfectarea actului autentic aveti posibilitatea sa il chemati in judecata pentru a se constata intervenita vanzarea cumpararea si pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare cumparare autentic.
alexmar a scris:

as dori sa stiu daca se considera ca autentic un act scris de mana, si semnat de martori, prin care un cetatean vinde unei alte persoane o parcela de teren.
Va multumesc!

Nu este act autentic. Dreptul de proprietate asupra unui imobil nu se transmite printr-un asemenea act.
meroiud a scris:

Probabail doriti sa stiti dac are forta probanta. Daca vanzatorul refuza perfectarea actului autentic aveti posibilitatea sa il chemati in judecata pentru a se constata intervenita vanzarea cumpararea si pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare cumparare autentic.


Aceasta era problema mea. In fapt, niste rude de la tara au vandut o parcela de teren acum vreo patru ani, printr-o chitanta de mana. Aceste rude nu aveau trecut pe nume terenul, erau doar mostenitori ai lui(alaturi de alti mostenitori care nici nu au stiut despre vanzare), dar succesiunea nu s-a dezbatut nici pana astazi. de cateva zile ne-am trezit cu o citatie(toti mosteitorii). noul "proprietar" ne da in judecata ca nu am incheiat un contract de vanare-cumparare si astfel el nu poate primi subventia de la stat aferenta terenului. Cam ce-ar fi de facut in aceasta situatie?

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Vanzare fara dezbatere mostenire valery valery Exista o conventie de vanzare cumparare sub semnatura privata incheiata intre 3 (din 9 mostenitori pe care ii are defuncta) cu doua persoane avand calitate de ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare cumparare van_allen78 van_allen78 un contract de vanzare cumparare pe un teren intravilan cumparat in 1992 se poate autentifica acum? ideea e ca mama nu a mai mers la notar si nu a mai ... (vezi toată discuția)
Valabilitatea actului de mana cristinacazan cristinacazan buna ziua!am cumparat impreuna cu sotul meu o suprafata de pamant acum 9 ani,in prezenta unor martori.persoana care ne-a vandut terenul nu avea titlul de ... (vezi toată discuția)