Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asistentul personal poate avea inca un loc de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asistentul personal poate avea inca un loc de munca?

Imi spuneti va rog, daca sunt asistent personal pentru un bolnav, angajata cu carte de munca, cum as mai putea lucra si altundeva?
Daca timpul va permite puteti sa va angajati si in alte activitati. Angajati-va oriunde. Nimeni nu va opreste. Important este sa gasiti de munca si sa faceti fata sarcinilor.
Angajarea o face angajatorul pe baza de contract individual de munca cu norma intreaga sau cu timp partial. In functie de calificarea dumneavoastra si de nevoile angajatorului puteti lucra si pe baza de contract civil, conventie civila sau zilier.
Potrivit art.35 C.mun., orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea, cu exceptia situatiilor in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.