avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa radio persoane juridice - temei de drept, ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa radio persoane juridice - temei de drept, prescriptie

O soc.a primit instiintare de plata taxa pt.serviciul public de radiodifuziune in conf.cu prevederile Legii 41/1994 pt.anii 2009,2010,2011,2012 si ian si febr.2013.
Se mai plateste aceasta taxa si daca da,o pot cere din 2009?
Instiintarea de plata este cu data de 11.03.2013.
Cel mai recent răspuns: IonPopescu-B , utilizator 10:41, 21 Martie 2013
Depinde de ce vrea guvernul comunist ! Legea , in tara noastra este ceva facultativa . oricum , nici astia nu si-au respectat promisiunile electorale , dimpotriva .

?Decizia ICCJ nr. 2102/2009 din 9 aprilie, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 691 din 14 octombrie 2009.

ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ªI JUSTIŢIE
SECŢIA DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV ªI FISCAL
DECIZIA Nr. 2.102
din 9 aprilie 2009
Dosar nr. 1.427/33/2008
Preşedinte:
judecător

judecător

judecător

magistrat-asistent


DECIDE:
Admite recursul declarat de Societatea Comercială S.R.L. Cluj-Napoca împotriva Sentinţei civile
nr. 712/2008 din 13 noiembrie 2008 a ...ţii de Apel Cluj Secţia comercială, de contencios administrativ şi fiscal.
Casează sentinţa atacată şi admite acţiunea formulată de reclamanta Societatea Comercială
S.R.L. Cluj-Napoca, în contradictoriu cu pârâtul Guvernul României şi intervenienta Societatea Română de Radiodifuziune, în
sensul că anulează art. 3 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 977/2003 şi art. 3 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 978/2003.
Irevocabilă.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 9 aprilie 2009. ?

?In Monitorul Oficial al Romaniei, nr.695 din 15 octombrie 2009, s-a publicat Hotararea Guvernului nr.1012/09.09.2009 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 977/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune. Acolo art.3 din respectiva hotarare e modificat, in sensul ca se plateste in continuare taxa, cu exceptia firmelor care se afla in suspendare, dar care au notificat in 15 zile societatea de radiodifuziune.?

?Legea nr.304/2004:
"Art. 18. - (1) In Romania functioneaza o singura instanta suprema, denumita Inalta Curte de Casatie şi Justitie, cu personalitate juridica si cu sediul in capitala tarii.
(2) Inalta Curte de Casatie şi Justitie asigură interpretarea si aplicarea unitara a legii de catre celelalte instante judecatoresti, potrivit competentei sale. "

Pentru cererea retroactiva , cred ca trebuiau sa faca dovada ca v-ar fi somat , anterior acelei instiintari . Un jurist va va arata exact cum stau lucrurile .
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2013
Gabriela Mihai, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata taxei radio-tv pentru persoane juridice ContSters194656 ContSters194656 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie: sediul Firmei mele (SRL cu obiect d e activitate traduceri-interpretariat si 4 ... (vezi toată discuția)
Factura radiodifuziune lylyan lylyan Buna ziua Am primit o factura de la Radiodifuziune azi cu perioda facturata din 07.2007 pana la 04.2010 si cu termen de plata 15 zile. cum pot sa o resping. ... (vezi toată discuția)
Taxa radio luanaionescu luanaionescu Se mai achita sau nu aceasta taxa , de catre societatile comerciale , am primit instiintare de plata in data de 18.10.2012 .Va multumesc anticipat . (vezi toată discuția)