avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Fermierul, scroafa gestanta si antibioticul
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Fermierul, scroafa gestanta si antibioticul

As as stiu daca la o scroafa gestanta se poate face antibiotic. Exists riscul sa avorteze?
Util pt dvs ar fi sa intrebati un veterinar :)
Desi intrebarea dvs. nu tine de profilul acestui forum, cred ca aveti nevoie de ajutor, asa ca o sa va dau un raspuns.
Tipul de antibiotic este adminstrat in functie de imunoprofilaxia aplicata anterior gestatiei, afectiunea scroafei si de numarul zilelor de gestatie. In urma administrarii anumitor antibiotice, daca substanta activa continuta da reactii adverse, exista si riscul avortului
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2013
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
se pare ca exista acest risc!:)
vezi pct. 4.7.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2013
cyan, moderator
are 45de zile de cand este gestanta si am folosit pentru tratare un antibiotic numit SPIROVET.
M-am informat in privinta substantei active continute de acest medicament si este vorba de spiramicina. Din cate cunosc, exista contraindicatii doar in perioada de alaptare, intrucat substanta se excreta prin lapte, dar nu a fost evidentiat la efecte avortul.
Chiar daca infectia este puternica, nu se recomanda administrarea intensiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spitalul elias - fundeni mihalea223 mihalea223 Pe 6 noiembrie mama mea a fost dusa cu salvarea la Elias fiindca spitalul Fundeni nu are primiri urgenta.Ea este diagnosticata din 2001 cu maladia Crohn si ... (vezi toată discuția)
Ramburs total/partial tratament in austria+acuzatie malpraxis vaslui Nicoleta Cretu Nicoleta Cretu Buna ziua, [u][b]Detalii despre caz:[/b][/u] In luna februarie 2009, pacientul (tatal meu) a acuzat dureri abdominale, s-a prezentat la medicul de familie ... (vezi toată discuția)
Malpraxis medicina veterinara ContSters370676 ContSters370676 Doresc sa stiu daca exista in Bucuresti un cabinet de avocatura specializat pe malpraxis medicina veterinara . In conditiile in care exista plangeri penale ... (vezi toată discuția)