Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Fermierul, scroafa gestanta si antibioticul
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Fermierul, scroafa gestanta si antibioticul

As as stiu daca la o scroafa gestanta se poate face antibiotic. Exists riscul sa avorteze?
Util pt dvs ar fi sa intrebati un veterinar :)
Desi intrebarea dvs. nu tine de profilul acestui forum, cred ca aveti nevoie de ajutor, asa ca o sa va dau un raspuns.
Tipul de antibiotic este adminstrat in functie de imunoprofilaxia aplicata anterior gestatiei, afectiunea scroafei si de numarul zilelor de gestatie. In urma administrarii anumitor antibiotice, daca substanta activa continuta da reactii adverse, exista si riscul avortului
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
se pare ca exista acest risc!:)
vezi pct. 4.7.
[ link extern ]
cyan, moderator
are 45de zile de cand este gestanta si am folosit pentru tratare un antibiotic numit SPIROVET.
M-am informat in privinta substantei active continute de acest medicament si este vorba de spiramicina. Din cate cunosc, exista contraindicatii doar in perioada de alaptare, intrucat substanta se excreta prin lapte, dar nu a fost evidentiat la efecte avortul.
Chiar daca infectia este puternica, nu se recomanda administrarea intensiva.