Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere de liberare conditionata - formulare corecta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere de liberare conditionata - formulare corecta

BUNA ZIUA , va rog sa ma ajutati studiind urmatoarea cerere de liberare conditionata, intrucat as dori sa castig in istanta castigul pe cei 8 ani de zile in care nu a fost folosit sotul meu la munca. Domnule presedinte, Subsemnatul Cu deosebit respect va adresez prezenta: CERERE de liberare conditionata In baza art.60 cp avand in vedere urmatoarele motive defapt si de drept in drept: i-mi intemeiez prezenta cerere de prevederile art 60 cp raportat la art 59 pct1 si 2 cp. in acest sens art.60 cp precizeaza in mod explicit ca cel condamnat care nu a fost folosit la munca,ori nu mai este folosit la munca din cauza sanatatii sale,sau din alte cauze poate fii eliberat conditionat dupa executarea fractiunilor de pedeapsa aratate in art 59 cp. art.59cp, arata la pct1 ca in cazul pedepsei ce depaseste 10 ani condamnatul poate fii eliberat conditionat inainte de executarea in intregime al pedepsei ce a executat 3/4 din durata pedepsei. la punctul 2 al art 59 se precizeaza ca la fractia de 3/4 se va tine seama de partea din durata pedepsei ce poate fii considerata potrivit legii ca executata pe baza muncii prestate dar nu inainte de executarea efectiva a 2/3 din durata pedepsei. Din analiza celor doua art 59 si 60 CP putem concluziona ca: -relativ la pedeapsa cu inchisoarea mai mare de 10 ani intalnim urmatoarele situatii conform art 59 alin i-2 CP. a. Condamnatii pot fii eliberati dupa exacutarea unei fractiuni de 3/4 din pedeapsa b. Daca au fost folositi la munca vor beneficia de un numar de zile castig considerate ca fiind executate pe baza muncii prestate. c. Daca condamnatul a fost folosit la munca si dispune de zile castig considerate ca fiind executate pe baza muncii prestate ca fiind necesara executarea efectiva a unei fractiuni de 2/3 din durata pedepsei. a. conform art.60 cp liberarea conditionata este in cazuri speciale daca a fost folosit la munca ori nu mai este folosit poate fii eliberat conditionat dupa executarea efectiva al unei fractiuni de 2/3 din durata pedepsei. b. in mod explicit si evident cazurilor speciale cum sunt inapt medical, lipsa front de lucru,anumite caracteristici de ordin personal ce nu permit scoaterea condamnatului la munca, cum ar fii apartenenta la un grup de crima organizata, G.S.R., REGIMURI DE INDIVIDUALIZARE AL PEDEPSEI MAXIMA SIGURANTA, ce tin de siguranta penitenciarului sunt situatii in care in mod obiectiv si independent de vointa condamnatului,acesta nu este sau nu mai este folosit la munca si pe cale de consecinta nu a realizat aceste zile ce se considera a fii executate pe baza muncii prestate nu din vina sa personala cu urmarea uneia din situatiile prevazute expres de lege in art.60 CP situatii independente de vointa condamnatului. In situatia acestor cazuri speciale urmeaza a se rezuma existenta zilelor ce pot fii considerate ca fiin executate in baza muncii prestate si in consecinta momentul in care condamnatul aflat in unul din aceste cazuri speciale poate fii liberat conditionat dupa executarea unei fractiuni de 2/3 din durata totala a pedepsei. Consider ca prin art 60 CP se ofera o garantie relativ la egalitate de tratament aplicat pt condamnat astfel incat condamnatul ce nu a fost folosit la munca din motive neimputabile si independente de vointa sa ,beneficiaza in mod egal de posibilitatea eliberarii conditionate ca si condamnatii care au fost folositi la munca si beneficiaza de zile ca fiind castigate executate pe baza muncii prestate. Acest fapt reiese chiar si numai avand in vedere ca in art.60 CP teza finala se face referire textual la art.59 CP in intregul sau si nu doar la unul sau altul din punctele 1,2su 3pe cale de consecinta putem considera de drept cuvant ca face referire inclusiv la prevederile art.59pnct2 Cp. In aceasta ordine de idei, intr-o succesiune logica-juridica, introducera in CP a art 60 cp arata ca in mod expus vointa legiuitorului roman a fost si este aceea de a conferii egalitatea de tratament intre condamnatii ce au muncit si beneficiaza de zilele considerate ca fiind executate pe baza muncii prestate, pe de o parte, si condamnatii ce nu au avut posibilitate de a muncii din motive obiective, independente de vointa lor ce nu beneficiaza de zilele castig, pe de alta parte. In caz contrar este evident, ca daca acesta interpretare data textului de lege analizat ar fi incorecta punctul 1 al art 60 cp nici nu ar fi existat, caz in care condamnatii aflati in aceste cazuri speciale ar fi putut beneficia de eliberare conditionata strict in conditiile generale prevazute art 59 pct1cp. In concluzie consider ca liberarea conditionata in cazuri speciale prev art 60 pct 1 cp face referire in mod indubitabil la faptul ca in deplin acord cu prev art 16 din constitutia ROMANIEI privind egalitatea cetetenilor in fata legii precum si a art 5 din legea 275/2006 privind executarea pedepselor private de libertate cu referire la interzicerea discriminarilor de orice fel pe timpul executarii pedepsei,condamnatii aflati in cazurile speciale prev art 60 pct 1cp pot fi eliberati conditionat prezumand beneficiul existentei unei parti din pedeapsa ce poate fi considerata ca executata pe baza muncii prestate in conformitate cu prevederile art 59 pct 2 cp deci dupa executarea efectiva al unei fractiuni de 2/3 din durata pedepsei ce depaseste 10 ani. IN FAPT:ma aflu in executarea unei pedepse de 20 de ani pentru comiterea unei infractiuni de omor, am inceput executarea pedepsei la data de 10.07.2001 si am executat un numar de zile de inchisoare din totalul de zile de inchisoare de executat. In concluzie pana la aceasta data am executat un procent de 65% din pedeapsa aplicata ceea ce reprezinta peste fractiunea de 2/3 prevazuta de art 59 pct 2 cp. Mentionez ca in prezent sunt folosit la munca dar in intervalul anilor 10.07.2001 pana la 05.04 2009 nu am fost folosit la munca datorita faptului ca am fost preventiv de la data de 10.07 2001 pana la 28.05.2004. De la data de 28.05.2004 nu am fost folosit la munca pana la 5.04.2009, fiind condamnat la 20 de ani de inchisoare pt infraciunea de omor, lipsa frontului de munca ,regimul de executare de maxima siguranta, din diverse motive medicale per total fiind un interval de timp 8 ani perioada in care am solicitat de nenumarate ori sa fiu scos la munca dar din motivele sus mentionate nu am fost scos la munca. Anterior datelor precizate am fost folosit la munca, am absolvit 4 cursuri de calificare ( instalator instalatii ape si gaze, lucrator in cresterea animalelor, finisor constructor, operator procesoare de lucrare si validare date)am participat la activitati religioase, activitati sportive, activitati socio culturale-educative,m-am casatorit. In urma absolvirii cursurilor de calificare( lucrator in cresterea animalelor, finisor constructor,operator procesoare de lucrare si validare date) am castigat un numar de 90 de zile, si am castigat 100 de zile in urma muncii prestate. Precizez ca de asemenea pe parcursul executarii pedepsei, am dispus nenumarate cereri de a fii scos la munca, ramase fara rezultat din pacate. Pe parcursul incarcerarii mele am fost disciplinat, am participat la toate activitatile socio-culturale-educativ, si religioase desfasurate in penitenciar, am participat la cursurile de calificare profesionale, am depus eforturi in a-mi mentine legatura cu familia si societatea, am stat si am dat dovezi temeinice de indreptare in sensul unei bune integrari in societate. Avand in vedere motivele de fapt si de drept invocate va adresez rugamintea de a dispune in consecinta pentru sprijinul si intelegerea acordata. DATA SEMNATURA IULIA47
e destul de bine formulata cererea insa nu cred ca va beneficia de prevederile art 60 indice 1 mai ales pe considerentul ca in prezent are posibilitatea de a iesi la munca , pe parcursul executarii pedepsei avea posibilitatea sa se inscrie la cursuri, in perioada in care a fost arestat preventiv nu putea fi folosit la munca si la maxima siguranta putea sa iasa la munca .
daca in unitatea unde se afla nu putea sa fie folosit la munca , avea posibilitatea sa ceara transferul la o unitate profilata pe detinerea celor clasificati in regim de maxima siguranta , unitate care avea si posibilitatea de a-l folosi la munca.
oricum avand in vedere ca nu e octiune costisitoare nu e rau sa incercati.
treaba e ca din ce observ eu , fiind arestat in 2001 inca nu a facut nici macar 2/3 din pedeapsa.
buna seara, acum lucreaza, si cat timp nu a lucrat a facut 4 cursuri de calificare. nu prea poti sa iti ceri transferul pt ca tb sa executi pedeapsa la cel mai apropiat penitenciar de adresa ta. foarte multe probleme am avut din aceasta cauza
nu este neaparat sa executi pedeapsa in cel mai apropiat loc de detinere fata de domiciliu, este de preferat dar fiecare isi vede interesul.
daca acum lucreaza , eu consider ca nu puteti invoca acele conditii speciale.
sa stiti ca este important. noi suntem din judetul maramures, iar sotul meu avea adresa in buletin din judetul timis. si sa stiti ca l-au transferat la timisoara din aceasta cauza, degeaba am invocat ca familia stam in maramures, ca avem un copil minor. a fost obligat sa isi refaca actul de identitate cu noua adresa. ziceau ca penitenciarele sunt pline si exista o lege care specifica ca persoanele private de libertate tb sa isi execute pedeapsa la cel mai apropiat penitenciar de adresa lor din actul de identitate. apoi sa nu mai vb de cum l-au facut inapt la munca fara sa i se faca analize. offf sunt multe obstacole pe care le-am intalnit.
probabil l-au trecut inapt functie de ce adeclarat dumnealui celor de la cabinetul medical .
e greu si va inteleg dar nu cred ca sunt sanse prea mari asa ca nu trebuie sa aveti sperante prea mari.