Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... puncte la pensie perioada asimilata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

puncte la pensie perioada asimilata

ma intereseaza punctele mele la pensie pe luni , pentru perioada asimilata , (efectuare stagiu militar ) in perioada 01.03.1976 - 17.07.1976 ;(asta a fost perioada mea de armata)
ex:01.03.1976 - 01.04.1976 = atitea puncte....
multumesc celor care imi vor da raspuns.
imi pare rau , dar se pare ca nu m-am facut explicit.pe total(pentru 32ani si 10 luni) cind am iesit eu la pensie =
a)acum am 2,06899 puncte
b)pe recalcularile mele ies 2,07132
b) - a) =0,00233 x 732,8x12 luni(2012)=1,70742x12=20,48 ( =15 paini adica 2 saptamani)
daca calculam pentru 2013 = 2,07132 x762,1 = 1579 fata de 1577 - impozit si sanatate ramin de ~ 5 covrigi/luna....e mult , e putin ?
consider ca nu cer pomana.sunt drepturile mele muncite.
dar cum a "corectat" statul asta , valoarea punctului de pensie pentru 2012 cu inflatia si evolutia salariului mediu pe 2011 ? (cf. art 102 din lege) cf. raportarilor de la statistica.
acolo sa vezi crestere a valorii punctului.
EL sa nu dea , sa nu respecte legea LUI nu a mea si nici sa pretind , in conditiile date
drepturi cuvenite.m-am saturat de ipocrizie.in viata mea am "lasat" multe pentru stat.
de aceea spuneam ca mai am de facut corecturi la ultima perioada asimilata (facultate).
01.01.1975-31.07.1975;introducerea mea e ~ si doresc sa pun datele corecte.
poate aveti solutii si pentru ultima mea intrebare.
va multumesc.
Eu nu stiu de unde ati scos acea diferenta de 0,00233.
Daca aveti probe,cereti o revizuire.
Tineti cont de faptul ca la revizuire se poate castiga,dar si pierde la pensie.
Carp Mircea, utilizator
corect , se poate si pierde daca au dreptate.unde e dreptate nu incape tocmeala.
am spus :acum am 2.06899 puncte.
prin programul meu de calcul imi ies 2.07132;de aici diferenta.
nu cunosc softul lor.al meu e intocmit cf.legii si normelor de aplicare.
pina a solicita revizuire doresc sa fac eu o verificare corecta.nu are sens sa cer verificare daca nu ar rezulta diferente.in documentele de la ei am descoperit cifre gresite in principal la PS dar si la altele.orice om poate gresi la introducerea de date.iar corectarile sunt normale.
o sa incerc eu sa gasesc datele de calcul pentru perioada la care ma refeream , cea asimilata pentru care va rugasem.
oricum va multumesc pentru ajutor.
cu stima A D