Forum Discuţii juridice Executare silită Donare imobil- revocare donatie pt credit neplatit
Discuție deschisă în Executare silită

Donare imobil- revocare donatie pt credit neplatit

Buna ziua,
Parintii mei au credite si in eventualitatea in care nu ar mai putea sa le plateasca, banca poate sa ii execute daca intre timp mi-au donat mie casa? Ce alte cai ar mai putea folosi impotriva lor (ex: poprire salariu, pensie etc)? Mentionez ca acea casa nu este pusa ipoteca la nici un credit.
teoretic orice act juridic civil poate fi atacat in instanta, in cazul semnalat de dvs donatia ca fiind facuta in scopul fraudarii creditorilor, practic pentru motive de nulitate relativa in maxim 3 ani de la perfectarea actului, daca se invoca nulitatea absoluta, oricand, practic in opinia mea nu cred ca trebuie sa va faceti probleme, totusi cand s-a perfectat actul de donatie ?
Multumesc pentru raspuns.
Acum un an. Dar daca ar fi fost vandut unui alt frate de-al meu? Sau daca l-as vinde acum?