Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa de drum - aplicabilitate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa de drum - aplicabilitate

Tacsa de drum este valabila si in localitati sau numai inafara acestora?
TAXA de drum se plateste doar pentru drumurile nationale si autostrazi, deci nu sunteti obligat sa platiti aceasta taxa pentru deplasarea doar in localitate.
Monica Hanganu, Mediator
Taxa de drum este obligatorie pentru toţi utilizatorii de autovehicule care folosesc drumuri naţionale şi europene.
Conform art. 1 alin. 3 din Ordinul ministrului transporturilor nr. 769 din 2010, tariful de utilizare nu se aplică pentru sectoarele de drumuri naţionale aflate în interiorul reşedinţelor de judeţe şi municipii, între indicatoarele rutiere de intrare / ieşire în / din acestea.