avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reluare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reluare somaj

Buna ziua,
Am angajat de curand o persoana cu CIM pe durata nedeterminata, care era in somaj, este inca in perioada de proba.
Din pacate in curand se va desfiinta postul .
In ce conditii isi poate relua somajul : cu concediere art 65 (1) codul muncii sau cu notificare in perioada de proba art 31 (3) codul muncii?
cand am angajat-o nu se stia ca va avea loc o reducere de activitate...ar mai avea dreptul la 3 luni de somaj.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: v_ildiko , utilizator 15:50, 25 Martie 2013
1. In momentul in care a incheiat un CIM pe perioada nedeterminata i-a incetat plata indemnizatiei de somaj.

2. Ambele articole din Codul muncii ii permit sa beneficieze de indemnizatie de somaj dar acum trebuie sa aiba alte 12 luni stagiu de cotizare la somaj pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Daca ati fi angajat-o pe perioada determinata de cel mult 12 luni atunci i se suspenda plata indemnizatiei de somaj si la incetarea de drept a CIM se relua plata indemnizatie de somaj de acolo de unde a ramas cand a incheiat CIM.

Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
MULTUMESC!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere activitate miroslava miroslava Buna ziua! Din cauza expirarii licentei de functionare, firma va trece la concedierea salariatilor cu art.65(1). Adresele de instiintare le-am trimis cu 20 de ... (vezi toată discuția)
Reluare somaj dupa angajare cu cim perioada nedeterminata si incetare in perioada de proba DoraVasile DoraVasile Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face si daca se mai poate face ceva in situatia mea, care se prezinta astfel: Am beneficiat de somaj o ... (vezi toată discuția)
Somaj cornelia36 cornelia36 Buna ziua! Se poate relua indemnizatia de somaj dupa expirarea perioadei de proba dintr-un contract de munca cu perioada nedeterminata?Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)