avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere activitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere activitate

Buna ziua!
Din cauza expirarii licentei de functionare, firma va trece la concedierea salariatilor cu art.65(1). Adresele de instiintare le-am trimis cu 20 de zile lucr.inainte .
Unora dintre salariati li s-a propus , de catre firma care va prelua activitatea de la noi, sa ramana la acelasi loc de munca.
Intrebarea mea este :
Daca activitatea a incetat cu art. 65,ei se angajeaza imediat ,cu CIM pe perioada determinata , sa zicem pe 3 sau 6 luni , iar dupa expirarea CIM li se mai poate acorda somajul ?
A 2-a intrebare:
Am angajat un somer, i s-a acordat 30 % din somaj, acum CIM va inceta cu art.65. Mai poate beneficia in continuare de somaj sau nu?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:08, 11 Noiembrie 2014
1. - Daca se angajeaza la alt loc de munca nu mai beneficiaza si de indemnizatie de somaj.
- Daca vor fi concediati si de la acest nou loc de munca (cu art.65 din Codul muncii) vor beneficia de indemnizatie de somaj.
- Cele 12 luni de stagiu de cotizare pot fi realizate la mai multe locuri de munca.

2. - Deoarece somerul respectiv a primit 30% din indemnizatia de somaj inseamna ca a incheiat un contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata si, ca urmare, i-a incetat plata indemnizatiei de somaj.
- Va mai putea beneficia de indemnizatie de somaj cand va avea alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa primesc indemnizatie de somaj? allxxx73 allxxx73 Am lucrat 1 an la un angajator, dupa care am plecat la alta firma. La noua firma, la angajare mi s-a spus ca o sa am contract pe perioada determinata o luna ... (vezi toată discuția)
Somaj! camelia21 camelia21 Buna seara! Ma confrunt si eu cu aceasta pb ca si alti romani!Mi se cere demisia de la servici pe motive care nu tin de mine,ca sa evit certurile si jignirele ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca - perioada determinata 1 luna Cris001 Cris001 Buna ziua, Am nevoie de un sfat, am CIM pe perioada nedeterminata. Sunt angajat de mai bine de 12 luni, compania mi-a propus incetarea contractului de munca ... (vezi toată discuția)