Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere activitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere activitate

Buna ziua!
Din cauza expirarii licentei de functionare, firma va trece la concedierea salariatilor cu art.65(1). Adresele de instiintare le-am trimis cu 20 de zile lucr.inainte .
Unora dintre salariati li s-a propus , de catre firma care va prelua activitatea de la noi, sa ramana la acelasi loc de munca.
Intrebarea mea este :
Daca activitatea a incetat cu art. 65,ei se angajeaza imediat ,cu CIM pe perioada determinata , sa zicem pe 3 sau 6 luni , iar dupa expirarea CIM li se mai poate acorda somajul ?
A 2-a intrebare:
Am angajat un somer, i s-a acordat 30 % din somaj, acum CIM va inceta cu art.65. Mai poate beneficia in continuare de somaj sau nu?
1. - Daca se angajeaza la alt loc de munca nu mai beneficiaza si de indemnizatie de somaj.
- Daca vor fi concediati si de la acest nou loc de munca (cu art.65 din Codul muncii) vor beneficia de indemnizatie de somaj.
- Cele 12 luni de stagiu de cotizare pot fi realizate la mai multe locuri de munca.

2. - Deoarece somerul respectiv a primit 30% din indemnizatia de somaj inseamna ca a incheiat un contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata si, ca urmare, i-a incetat plata indemnizatiei de somaj.
- Va mai putea beneficia de indemnizatie de somaj cand va avea alte 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.