avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Rude Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Rude Asociatie

buna ziua, doresc sa imi infiintez o asociatie, ca viitor presedinte ma pot asociat ca membru fondator cu fratele/tatal meu?
Cel mai recent răspuns: carolmihai , utilizator 17:40, 25 Martie 2013
Da, puteti sa aveti in Asociatie rude, ca membrii fondatori, vicepresedinte, secretar.
si ar mai fi o intrebare referitor la aportul initial.care este cuntumul minim necesar ptr infiintare?
multumesc



Patrimoniul necesar pentru infiintarea unei asociatii este reprezentat de echivalentul unui salariu minim brut pe economie la data infiintarii.

In prezent, salariul minim brut pe economie este de 750 lei ...
multumesc mult pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare asociatie - costuri szegediildiko szegediildiko vreau sa deschid o asociatie ONG si vreau sa stiu ce suma de bani am nevoie (vezi toată discuția)
Cum se infiinteaza un ong? adrianacab adrianacab CUM SE INFIINTEAZA UN ONG?VA ROG SA-MI SPUNETI DE CE ACTE AM NEVOIE SI UNDE SE DEPUN, SI PASII PE CARE TREBUIE SA II URMEZ?TREBUIE MINIM 3 ASOCIATI?ACESTIA POT ... (vezi toată discuția)
Patrimoniu initial asociatie bogdan1601 bogdan1601 Buna ziua, Inteleg ca pentru infiintarea unei asociatii patrimoniul initial ar fi in valoare de minim un salariu brut minim pe economie ... adica 1050 ron in ... (vezi toată discuția)