Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Rude Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Rude Asociatie

buna ziua, doresc sa imi infiintez o asociatie, ca viitor presedinte ma pot asociat ca membru fondator cu fratele/tatal meu?
Da, puteti sa aveti in Asociatie rude, ca membrii fondatori, vicepresedinte, secretar.
si ar mai fi o intrebare referitor la aportul initial.care este cuntumul minim necesar ptr infiintare?
multumesc

Patrimoniul necesar pentru infiintarea unei asociatii este reprezentat de echivalentul unui salariu minim brut pe economie la data infiintarii.

In prezent, salariul minim brut pe economie este de 750 lei ...
multumesc mult pentru raspunsuri.