Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Iesire din sistemul tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Iesire din sistemul tva la incasare

La 30.09.2012 cifra de afaceri este sub plafonul de 2250000 lei. Depun 097 pt intrare in sistemul tva la incasare. Pana la 31.12.2012 (perioada 01.01-31.12), depasesc plafonul. In ianuarie 2013 depun 097 pt iesirea din sistem incepand cu data de 01.02.2013? Multumesc anticipat pentru opiniile Dvs.
pct. 16^2 din norme
5) Persoana impozabilă a cărei cifră de afaceri în perioada 1 octombrie 2011 - 30 septembrie 2012 inclusiv, determinată în funcţie de elementele prevăzute la art. 134^2 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei, conform prevederilor art. II din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2012 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aplică sistemul TVA la încasare începând cu data de 1 ianuarie 2013, dacă la această dată este înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal şi nu face parte dintr-un grup fiscal unic. În cazul acestor persoane nu se aplică pentru anul 2013 prevederile referitoare la plafonul cifrei de afaceri din anul precedent prevăzut la art. 134^2 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, respectiv nu se vor lua în considerare operaţiunile realizate după data de 1 octombrie 2012 pentru determinarea plafonului.

nu depuneti declaratia pentru iesirea din sistem decat in momentul in care se constatata depasirea plafonului in anul 2013, calculat incepand cu 1 ian 2013.
Multumesc mult.