Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Denumire Asociaþie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Denumire Asociaþie

Buna ziua,

Pentru noua denumire a unui ONG avem nevoie de acordul SGG. . Am gasit criteriile in baza carora SGG da acordul pentru utilizarea cuvintelor specifice in numele societatilor comerciale, dar nu stiu daca se aplica si asociatiilor.

Multumesc
ContSters264603, utilizator
ART. 7*) din og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile
(3) Este interzisă utilizarea în denumirea asociaţiei a unor sintagme sau cuvinte susceptibile să creeze confuzie cu denumirea unor autorităţi sau instituţii publice de interes naţional ori local.
(3^1) Prin sintagme sau cuvinte susceptibile să creeze confuzie cu denumirea unor autorităţi sau instituţii publice de interes naţional sau local se înţelege includerea în denumirea asociaţiei a unor termeni precum: "comisariat", "inspectorat", "gardă", "academie", "autoritate", "consiliu", "agenţie" sau derivatele acestora.
(3^2) Înscrierea unei asociaţii folosind în denumirea sa cuvintele "naţional" sau "român" ori
derivatele acestora se realizează numai cu acordul prealabil al Secretariatului General al Guvernului.
(4) În cazul nerespectării dispoziţiilor alin. (3), Ministerul Justiţiei va refuza motivat eliberarea
dovezii disponibilităţii denumirii.
Textul integral il gasiti la adresa : [ link extern ]