Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... asociatii si fundatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

asociatii si fundatii

Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu un raspuns referitor la opozitia la inregistrare a unei asociatii? Urmeaza sa se infiinteze o asociatie care are in denumire ca este a fostilor medici dintr-o policlinica cu plata, insa in realitate nu e asa, membrii asociatiei cuprinde un asistent medical, 2 psihologi, etc. Se poate contesta acest aspect? Multumesc mult pentru ajutor!
Potrivit art. 7 alin. 3 din OUG nr. 26/200 privind asociatiile si fundatiile este interzisã utilizarea în denumirea asociaţiei a unor sintagme sau cuvinte susceptibile sã creeze confuzie cu denumirea unor autoritãţi sau instituţii publice de interes naţional ori local.
Asociaţiile şi fundaţiile ale cãror denumiri sunt contrare dispoziţiilor art. 7 alin. (3) din O.G. nr. 26/2000 au obligaţia de a efectua modificarea denumirii în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare a legii, sub sancţiunea dizolvãrii acestora prin hotãrâre judecãtoreascã, la solicitarea oricãrei autoritãţi, instituţii sau persoane interesate.
În cazul nerespectãrii dispoziţiilor art. 7 alin.3, Ministerul Justiţiei va refuza motivat eliberarea dovezii disponibilitãţii denumirii.
Buna ziua,

La termenul de judecata al cererii de inscriere a asociatiei va prezentati si sustineti punctul dvs de vedere. Daca instanta va respinge cererea de inscriere aveti posibilitatea sa formulati recurs in 5 zile de la pronuntare.

av. Bostina Elena