avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire mostenire

buna ziua. bunicul meu a decedat si in testamentul pe care l-a facut, a lasat totul impartit in parti egale intre cei trei copii ai lui si nepotul lui, adica eu. din cate se pare unul din copii lui vrea sa atace testamentul. va rog sa-mi spuneti ce poate obtine cel care ataca testamentul
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 10:24, 28 Martie 2013
Probabil ca prin testamentul facut, bunicul a incalcat rezerva succesorala legala la care au dreptul copii prin lege.

Daca se va dovedi asta, in cadrul procesului, atunci se vor redistribui cotele de mostenire tinand cont de acest aspect.
Car3men a scris:

Probabil ca prin testamentul facut, bunicul a incalcat rezerva succesorala legala la care au dreptul copii prin lege.

Daca se va dovedi asta, in cadrul procesului, atunci se vor redistribui cotele de mostenire tinand cont de acest aspect.


din cate am citit eu pe net, rezerva descendentilor este:

½ atunci cand defunctul a avut un singur copil mostenitor
2/3 cand defunctul a lasat doi copii mostenitori
¾ cand sunt trei sau mai multi copii mostenitori.

asadar dupa parerea mea, practic tot cam un sfert din mostenire revine fiecaruia. am dreptate?
Probabil bunicul a dorit sa faca o imparteala de ascendent prin intocmirea acestui testament. Daca testamentul a fost facut autentic si nu s a omis niciun decsendent si nu a incalcat rezerva succesorala a niciunui descendent nu poate fi supus reductiunii liberalitatilor excesive. Oricum actiunea in reducere a liberalitatilor excesive se face in termen de 3 ani de la data decesului.
Acceptati mostenirea in termenul legal si in caz ca va intelegeti mergeti la notar, in caz contrar la instanta.
Acceptati mostenirea si apoi solicitati notarului dezbaterea.In caz ca nu va intelegeti, mergeti in instanta.

Alte discuții în legătură

Testamentul poate fi atacat? raducrisa raducrisa Testamentele intre soti pot fi atacate de copiii dintr-o alta casnicie? (vezi toată discuția)
Vocatie succesorala. reprezentarea ContSters297911 ContSters297911 Buna ziua fiind 3 copii la parinti, unul dintre copi decedeaza, cum se imparte mostenirea persoana decedata avand la randul ei 2 copii ... (vezi toată discuția)
Testament - intrebari gabicluj gabicluj Buna ziua. Am o nelamurire legata de procedura care se urmeaza pentru executarea unui testament. Pe scurt: Daca defunctul lasa mostenire prin testament, toate ... (vezi toată discuția)