Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vocatie succesorala. Reprezentarea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vocatie succesorala. Reprezentarea

Buna ziua fiind 3 copii la parinti, unul dintre copi decedeaza, cum se imparte mostenirea persoana decedata avand la randul ei 2 copii Parintii, respectiv bunicii traind,la momentul decesului fiului lor neavand nici un act facut privind o eventuala impartire a casei intre cei 3 copi ai lor nepotii pot cere parte din casa dupa decesul bunicilor
Mostenirea se imparte dupa decesul parintilor astfel: 2/6 fratele 1 , 2/6 fratele 2 iar cei doi nepoti , fii fratelui 3 predecedat cate 1/6 fiecare. Adica cei doi copii ai fratelui 3 predecedat vor imparti in cote parti egale ce se cuvenea tatalui lor dupa bunici, venind la mostenire prin reprezentare.
daca parintii lasa prin testament celor 2 copii in viata nepotii pot ataca testamentul dupa decesul bunicilor
Nepotii urca in rangul tatalui lor si pot cere reductiunea testamentului pentru cita de rezerva succesorala ce li se incalca si de care nu pot dispune nici testatorii, aceasta rezerva este prevazuta de lege.
copii nu mostenesc ce au parintii la data decesului bunici traind,casa e a lor nu o pot lasa copiilor care locuiesc cu ei si au grija de ei la batranete
In speta dvs opereaza reprezentarea succesorala asa cum v am spus mai sus. Adica cei doi fii urca in locul tatalui lor care a murit inaintea parintilor lui si ai dvs! Este o institutie de drept civil reprezentarea succesorala! Nu am inventat o....