Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Asociat - dividende - societate in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Asociat - dividende - societate in insolventa

Buna ziua,

Unul dintre asociatii unui SRL poate formula cerere de inscriere la masa credala pentru dividendele pe care nu le-a ridicat?

Ce inscrisuri trebuie sa depuna in sustinerea cererii?

Dividendele au un termen pana la care pot fi solicitate?

Va multumesc,

Legea 85/2006 contine urmatoarea dispozitie in art. 3 pct. 7 "prin creditor se înţelege persoana fizică sau juridică ce deţine un drept de creanţă asupra averii debitorului şi care a solicitat, în mod expres, instanţei să îi fie înregistrată creanţa în tabelul definitiv de creanţe sau în tabelul definitiv consolidat de creanţe şi care poate face dovada creanţei sale faţă de patrimoniul debitorului, în condiţiile prezentei legi. Au calitatea de creditor, fără a depune personal declaraţiile de creanţă, salariaţii debitorului;"
Prin urmare, in masura in care puteti face proba ca aveti o creanta asupra averii debitorului va puteti inscrie la masa credala.
Nu va vor fi recunoscute creantele mai vechi de 3 ani.
Dovada va putea fi facuta cu bilantul contabil din care rezulta existenta dividendelor si cu procesul verbal de aprobare a bilantului in AG din care rezulta aprobarea de distribuire a dividendelor.
Vasile Vatamanescu, Avocat
Daca ati fi avut creditare societate, mai era cum era, erati pe locul 9 din 9 in tabel, cf art. 123 din lege. Insa, cu dividende aveti o sansa mica, daca sunt constituite, certe, impozitate si restante.

In fapt este si un non sens, firma in faliment, asociatul incaseaza dividende. Dividendele se incaseaza dupa ce sunt platite datoriile. Ma rog, daca nu v-au fost platite la timp este altceva.

Mai mult, daca ati incasat dividende anterior, contribuind prin asta intrarea in insolventa, vi se poate atrage raspunderea personala.

In schimb, daca dupa lichidare mai ramane ceva din firma (bunuri, bani, etc) acestea se impart la asociati, corespunzator partilor sociale. Regret sincer daca v-am dezamagit.
trandafir2, moderator