Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Probleme in relatia ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Probleme in relatia Angajator-Antreprenor-Subantreprenor

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: Angajatorul a platit niste lucrari Antreprenorului, care insa la randul sau nu a platit Sub-antreprenorul, executantul de fapt al lucrarilor respective. In ce conditii poate Sub-antreprenorul recupera de la Angajator o parte din lucrarile efectuate (echipamente, utilaje etc.) ?

Multumesc.
Raspunsul ar trebui sa-l aflati in textul contractului de antrepriza (prestari-servicii) incheiat intre Angajator (Beneficiar) si Antreprenor (Prestator).
Din punctul meu de vedere, intre Angajator si Subantreprenor nu exista relatie comerciala directa, Subantreprenorul fiind obligat sa se adreseze exclusiv Antreprenorului pentru clarificarea situatiei sale.