Forum Discuţii juridice Achiziţii publice participare licitatie on line pe alt certificat ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

participare licitatie on line pe alt certificat digital

unul dintre participantii inscrisi in SEAP la o licitatie on-line s-a inscris pe alt cert. digital si astfel la lista ofertantilor apare cu alta denumire (usor schimbata. probabil e o legatura intre cele 2 firme) si cu un cui diferit si implicit adresa.
Se poate respinge. Ce se intampla daca dau accept pe tehnic si financiar , ptr ca de fapt bifez o alta firma , de ex. s-a inscris sc agropet services, pe certificatul firmei sc agropet suport, cu alt CUI si alta adresa.
se poate respinge doar pentru acest lucru?
desi nu inteleg foarte exact care este situatia dar in contextul in care operatoturl din seap este x cu anumite date de identificare iar din documentele transmise rezulta ca operator este y cu alte date de identificare rezulta ca x care in mod normal are calitatea de ofertant nu a depus oferta si deci e respins iar y care transmis documente nu este ofertant pt ca nu este inregistrat in seap. cereti clarificare cu privire la aceasta neconcordanta si daca rezulta ca cele doua entitati sunt diferite respingeti oferta.
apropo. desi vad din ce in ce mai multe situatii de acest tip puse in discutie care din pct. meu de vedere nu pot fi catalogate decat "gafe" ale ofertantilor, de asemenea observ ca cei care se ocupa de evaluare privesc oarecum cu indulgenta situatii de acest gen. ceea ce va recomand este sa analizati in mod corect fiecare situatie intalnita pt ca achizitiile publice nu se rezuma doar la compararea unor informatii din niste documente cu cerintele de calificare. achizitiile presupun cunostinte aprofundate din domeniul economic, juridic si tehnic. de asemenea, in cazul procedurilor online trebuie cunoscuta foarte bine aplicatia seap.
asadar analizati orice situatie care vi se pare ca ridica probleme cu cea mai mare responsabilitate oricat de neinsemnata poate parea acea problema la prima vedere intrucat domeniul achizitiilor este unul extrem de sensibil.