Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL-D -inregistrari scutiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL-D -inregistrari scutiri

Buna ziua,
pentru un SRL-D, scutirea acordata de la plata contributiilor de asigurari sociale datorata de angajatori(OUG6/2011 ,art5,lit.c)-CAS 20.8% si fd. de risc, se evidentiata la venituri in contul758"alte venituri din exploatare ", sau in 7415"venituri din subventii de exploatare ptr. asigurari si protectie soc"?,
cum e corect:6451=758 sau 6451=7415
Buna ziua,

Monografie scutirea SRL-D de contributiile soc ale angajatorului
OUG 6/2011 prevede scutirea de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 (patru) salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată. Pentru fiecare salariat, scutirea nu se acordă pentru veniturile salariale lunare care depăşesc cuantumul câştigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior
Monografia cotabilă este :

6451 = 4311 - CAS 20,8%
4311 = 7417 - Venituri din subventii de exploatare aferente altor venituri
buna seara,
revin cu o alta problema legat de SRL-D:
aceasta facilitate de scutire de la plata contributiilor la asigurarile sociale pe care am primit-o
(doar scutire), pe care eu am inregistrat-o in contul 7417 , o iau in calcul la impozitul pe venit microinteprindere?,
multumesc