Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintarea unei asociatii a crescatorilor de bovine
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintarea unei asociatii a crescatorilor de bovine

buna seara.sunt un crescator de bovine si totodata ma ocup cu adunarea acestora pe timp de vara a intregii comuni.vrem sa concesionam izlazul comunei noastre,iar pentru asta am inteles ca este nevoie sa infiintam o asociatie a crescatorilor de bovine.ce demersuri este necesar sa urmam??avand in vedere fatup ca primarul comunei refuza a ne oferii aceste informatii din anumite motive si diverse interese,ma adresez dumneavoastra cu speranta ca ma puteti informa si indruma cel mai bine posibil.multumesc.o seara buna.
Da. Trebuie sa va reuniti cei interesati si sa va constituiti intr-o asociatie a crescatorilor de bovine din localitate, pe baza og 26 din 2000 a asociatiilor si fundatiilor, actualizata.
Scopul asociatiei va fi apãrarea intereselor in sectorul de crestere si ameliorare a animalelor precum si ridicarea nivelului de trai a membrilor sai.
De asemenea se va urmari:
- preluarea păşunii satului in administraţie;
- curăţarea şi întreţinerea păşunii;
- încasarea şi gestionarea subvenţiilor şi altor fonduri pentru gestionarea păşunii şi/sau dezvoltarea activităţii de creştere de bovine;
- sprijinirea proprietarilor de animale in relaţiile cu satul şi cu terţii;
- sprijinirea valorificării eficiente a producţiei de lapte, carne si a altor produse derivate;
- afilierea la organizatii de profil.

Pentru infiintare, cei interesati si care vor deveni membrii fondatori ai asociatiei, trebuie sa nu aiba cazier fiscal.
Primul pas este rezervarea denumirii asociatiei.În vederea rezervării denumirii, este necesară completarea unei cereri.....

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook