Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pot plati taxa judiciara de timbru cu timbru fiscal?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pot plati taxa judiciara de timbru cu timbru fiscal?

Este vorba de o cerere de stramutare si am cumparat deja timbre fiscale, si taxa de timbru judiciar este mica. Vad pe internet ca se confunda timbrul judiciar cu timbrul fiscal in articolul de la [ link extern ]
Timbrele fiscale sunt una iar timbrele judiciare sunt alta.

Pe langa diferenta evidenta de denumire, mai exista si diferenta contabilizarii sumelor respective.

Astfel contravaloarea timbrelor fiscale contribuie la bugetul Finantelor Publice; iar contravaloarea timbrelor judiciare contribuie la bugetul Ministerului de Justitie,

Este evident ca nu se pot confunda, iar daca trebuie platit timbru judiciar nu este totuna cu timbru fiscal.
Multumesc